ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 14:19

Silueti bozan gökdelenlere zehir zemberek rapor!

Silueti bozan gökdelenlere zehir zemberek rapor!

Avukat Gökdemir'in açtığı davada bilirkişiden Sultanahmet'in minareleri arasına giren gökdelenler için çok sert rapor çıktı.


Zeytinburnu Kazlıçeşme de yükselirken İstanbul'un asırlık tarihi siluetini bozan 3 gökdelen ile ilgili İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nde açılan davada bilirkişiden zehir zemberek bir rapor çıktı.

Mimar İhsan Sarı, Doç. Dr. Darçın Akın, Prof. Dr. Can Binan, Doç. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu, Mimar Mehmet Kaya tarafından hazırlanan bilirkişi raporu 38 sayfadan oluşuyor.

Radikal'in haberine göre; Raporda gökdelenlerle ilgili olarak 'Daha önce 1 olan emsalin 2.5' a çıkarılarak İmar Yasası'na aykırı hareket edildiği; (inşaatın) Dünya Miras Alanı Tampon Bölgesi sınırı içinde yer aldığı; bu sınır içinde Güney-Batı yönünde bulunan 'bakı noktası'nın kapsadığı İstanbul Kara Surlarının siluet içinde kaldığı, (inşaatın) İstanbul'un tarihi siluetini olumsuz etkileyerek kamu yararı taşımadığı'' sonuçlarına varıldı.

Mahkeme ruhsat iptaline karar verirse bu İBB'ye yıkım hakkını veriyor. Bu durumda mal sahibinin tazminatı ödemek kaydıyla gökdelenler tıraşlanabilecek. 

İLK OLARAK YAZETE.COM GÜNDEME GETİRMİŞTİ

İlk kez "Tarihi yarımadanın silüeti tarih oluyor" başlığıyla gündeme taşıyan yazete.com kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmeyi başarmıştı.

İstanbullun tarihine sahip çıkmaya çalışan Yazete.com Zeytinburnu’nda yapılan gökdelen otel inşaatlarının, İstanbul’la asırlardır özdeşleşen tarihi silüeti değiştirmesine duyarsız kalamamıştı.

İstanbul'un Nice şair, yazar, sanatçı ve yönetmenlere ilham veren ve artık şehirle özdeşleşen tarihi yarımada silüeti giderek yok oluyor.

Zeytinburnu'nda yapılan gökdelen otel inşaatları, İstanbul'la asırlardır özdeşleşen tarihi silüeti değiştiriyor. Beyazıt Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı'nın tarihi görsel havası, Zeytinburnu'ndaki gökdelen inşaatıyla bütün ihtişamını yitirmeye başladı.

Üsküdar tepelerinden kuşbakışı bakınca; artık sadece tarihi yapılar değil gökdelenlerin silüetleri de göze çarpıyor.

Taksim'de yapılan Park Otel inşaatı vaktiyle kamuoyunda büyük tartışmalara sebep olurken, Zeytinburnu'ndaki gökdelen inşaatların kimsenin dikkatini çekmemesi ilginç...

Bedrettin Dalan döneminde inşaatına izin verilen Park Otel, Mimarlar Odası'nın başvurusu üzerine Nurettin Sözen'in Belediye Başkanlığı sırasında şehrin tarihi silüetini bozduğu gerekçesiyle 1994'de durdurulmuştu ve 10 katı yıktırılmıştı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER