ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 12:59

Silifkeliler halk oyunları kursuna akın ediyor

Silifkeliler halk oyunları kursuna akın ediyor


Mersin’in Silifke ilçesinde her yaştan vatandaş, hem spor yapmak hem de kültürlerini yaşatmak için Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği ücretsiz kurslara katılıyor.

Her geçen yıl halk oyunlarına ilginin arttığını belirten Silifke Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Eğitmeni ve Türk Halk Oyunları Federasyonu Üyesi Kemal Ateş, 10 yıldır halk oyunları eğitmenliği yaptığını ve şuanda 5 gurupta yaklaşık 200 kursiyerin bulunduğunu söyledi.

Haftada 4 gün olan kursa katılımın oldukça yoğun olduğuna dikkat çeken Ateş, ücretsiz olan kurslara 14 yaşından büyük herkesin katılabileceğini söyledi. Silifke halk oyunlarının tüm dünyada tanınmasından dolayı yöre halkının gerek spor, gerekse yöre kültürünü gelecek nesillere taşımak için kurslara katıldığını aktaran Ateş, “Bizlerde elimizden geldiği kadar öğretmeye çalışıyoruz. Guruplarımız temel hareketlerden başlayıp, yarışmalara katılacak derecede halk oyunlarını öğreniyor. Aynı zamanda burada çok güzel dostluklar elde ediliyor.” dedi.

Kursiyerler ise “Hem spor yapmış oluyoruz hem de kültürümüzü öğreniyoruz. Ayrıca sosyal bir aktivite oluyor bizim için.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER