ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 15:55

Silifke'de ilk yardım tatbikatı

Silifkede ilk yardım tatbikatı


Mersin'in Silifke ilçesinde ‘Dünya İlk Yardım Günü' nedeniyle trafik kazasındaki yaralılara ilk müdahalenin nasıl olacağına dair tatbikat yapıldı. Gerçeğini aratmayan tatbikatta, vatandaşlara ilk yardımın önemi ve yanlış bilinenler anlatıldı.

Atatürk Anıtında Kızılay Silifke Şube Başkanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Kız Meslek Lisesi ve Sağlık Meslek Lisesi işbirliğiyle gerçekleştirilen tatbikatta kaza süsü verilmiş iki motosikletteki kazazedelere sağlık ekibi gelinceye kadar yapılacak ilk yardım, uygulamalı olarak gösterildi. Tatbikatta, senaryo gereği Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri kaza yaptı. Olay yerine gelen ambulans ve polisler ile vatandaşların ilk müdahalesini meraklı gözler izleyenler tatbikatı gerçek sandı.

Kızılay Silifke Şube Başkanı Mustafa Beceren, birçok trafik kazasında kazazedelerin yaşama tutunması açısından yapılacak ilk yardımın çok önemli olduğunu söyledi. Beceren, ilk yardımın önemini göstermek amacıyla da bu tatbikatı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Trafik kazaları veya acil durum sonrası ilk yardım müdahalesi ve bilinçli ilk yardımcıların olay yerinde bulunmasının hayat kurtarma zincirinin ilk adımlarının başlatılması olduğunu aktaran Beceren, "Tüm sürücülerin sertifikalı temel ilk yardım eğitimi ve her 3 yılda bir bilgilerini güncellemelerine ilişkin kanun çalışmaları olması gerekiyor. Ayrıca herkesin bu eğitimi alması sağlanmalı. İlk yardım çantalarının ve koruyucu malzemelerin tüm araçlarda bulundurulması zorunlu olmalı. İlk yardım yapan kişileri koruyan yönetmelik veya ilgili mevzuatın geliştirilmesi gerekiyor." dedi.

İlçe Trafik Amirliği'nde görevli Komiser Şakir Urgen ise son 8 ayda ilçede meydana gelen 169 trafik kazasından 111'inin motosiklet kazası olduğunu söyledi. Urgen, ilçede motosiklet kullanımının da oldukça yaygın olduğuna dikkat çekti. Urgen, "2012 ve 2013 yıllarında 750 kast dağıtıp, 2 bin 500 kişiye trafik eğitimi verdik. Motosiklet sürücüleri kasksız trafiğe çıkmamalı, yakın takip sürüşten uzak durulmalı." diye konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER