ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 18:16

‘Silahın gücünün yerini sözün gücü almalı’

Silahın gücünün yerini sözün gücü almalı


 Akil İnsanlar Heyeti Marmara Grubu Başkanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, silahın gücünün yerini sözün gücünün alması gerektiğini söyledi.

Akil İnsanlar Heyeti Marmara Grubu Başkanı Deniz Ülke Arıboğan, Mustafa Armağan, Hayrettin Karaman, Hülya Koçyiğit, Mithat Sancar, Levent Korkut ve Ali Bayramoğlu Bursa Hilton Otel’de sivil toplum örgütü temsilcileri ile buluştu.

Sivil toplum örgütlerinin düşüncelerini, sesini, endişelerini, kaygılarını siyasetin katmanlarına doğru iletmek için bir moderasyon yapmaya çalıştıklarını ifade eden Arıboğan, sürece ilk başta endişe ile yaklaşan kitlelerin artık kendi aralarında son derece verimli tartışmalar yapmaya başladıklarını, demokratik kanalları açtıklarını gördüklerini söyledi.

Toplumun tabanından yukarıya doğru her konuda bir baskı oluşturabilecek imkanlar için çalıştıklarını anlatan Arıboğan, "Her şey aslında insana dair olmasına rağmen siyasetin elinin hamuru haline geldiği zaman bambaşka bir kek çıkıyor ortaya. Siyaset alıyor amorslaştırıyor ve kendisine benzetiyor, insani sorunlarımızı bile." diye konuştu.

Arıboğan, burada sivil toplum örgütleri ile görüş alışverişinde bulunacaklarını ancak yukarıya, siyasete doğru da çok sert rüzgarlar estirebildiklerini ifade ederek, şöyle konuştu: "Bunu sayın Başbakan ile yaptığımız toplantıda da gördük. Tam yedi saat boyunca bütün bölgelerden gelen fikirler kanaatler aktarıldı. Çoğunlukla tabi eleştiriler aktarılıyor. Çünkü bir yandan evet barışa destek var, çoğunluk destekliyor diyoruz, kalan bölüm endişeler, kaygılar, insanlar esas olarak neye karşılar, bunları anlatmakla geçiyor. Bölgelerin kendine özgü kaygıları olduğu gibi, bütün bölgelerde ortak olan bir takım hassasiyetler var, bunlar çok net olarak ortaya çıkıyor. Bunların her birini de bizler raporlarımıza yansıtacağız. Kamuoyu ile de paylaşacağız."

Arıboğan, birlikte konuşabilmeyi ve birbirimize tahammül ederek, birbirimizi dinlemeyi becererek hayata bakmanın çok önemli olduğunu ifade ederek, "Silahın gücünün yerini sözün gücünün almasını istiyoruz. Bu ülkenin geleneğinde de bu söz söyleme sanatının kadim geleneğinde de bunun var olduğunu düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Toplantının ilk 15 dakikasında basın mensuplarının görüntü alınmasına izin verildi. Gazeteciler daha sonra salondan dışarı çıkarıldı. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER