ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 16:07

Silah tutan eller döner kesiyor

Silah tutan eller döner kesiyor


 Suriye'deki iç savaştan kaçan 25 yaşındaki Hüseyin Hüdai, Kahramanmaraş'ta döner işi yaparak hayata tutunuyor.

        Ağabeyleri ile birlikte Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) safında mücadele veren Hüdai, Halep'teki çatışmalarda 5 ağabeyini kaybetmiş. Ölümlerin ardından ülkesini terk etme kararı alan Hüdai, Kilis'ten sınırı geçerek Kahramanmaraş’a yerleşmiş. Annesi, babası ve bir kardeşiyle İsa Divanlı Mahallesi'nde kiraladıkları evde yaşayan Hüdai, savaşta silah tutan elleriyle vatandaşlara iftarlık döner kesiyor.

        Halep’ten Kahramanmaraş’a bir miktar parayla geldiğini ifade eden Hüdai, iş yeri sahibi Metin Kara'yı az bildiği Türkçesiyle ikna ederek çalışmaya başlamış. Önlüğünü bağlayıp bonesini takarak tezgahın başına geçen Hüdai, Halep’te kısa süreliğine yaptığı dönerciliğin kendini meslek sahibi yaptığını söylüyor.

        Türk insanın Suriye’ye kucak açmasını gözleri dolarak anlatan Hüseyin Hüdai, her sahura kalkışında ülkesindeki savaşın sona ermesi için dua ettiğini belirtiyor. "Ülkemde her gün yeni bir insanlık suçu işleniyor." diyen Hüdai, Suriye’de yaşadıkları acıyı şöyle özetliyor: “5 kardeşimle birlikte Özgür Suriye Ordusu'na katılmıştık. Evlerimiz bombalanıyordu, bu bombaların ardından 5 kardeşimi savaşta kaybettim. Kardeşlerimin acısı hem ailemi hem de beni çok üzdü. Ailem Suriye’yi terk ederek Kahramanmaraş’a yerleşti. Ailem, dayanamayarak ısrarla benim de ordudan çekilmemi ve Suriye’den ayrılmamı istedi. İlk başlarda kabul etmedim ama daha sonra ailemin ısrarına dayanamayarak Türkiye’ye geldim. İki ay önce savaşıyordum. Şimdi ise döner kesiyorum. Allah kimseye bu acıları yaşatmasın.”

        İş yeri sahibi Metin Kara, Suriye halkına yardım edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Hüseyin Hüdai’yi işe alarak birlikte çalıştıklarını dile getiren Kara, “Hüseyin işinde gayet başarı. Ülkesinde çok sıkıntı çekmiş. Dileğimiz yanı başımızdaki komşumuzda olayların sona ermesidir. İnşallah bu kardeşlerimiz de ülkelerine tekrar döner.” diye konuştu.CİHAN


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER