ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 13:57

"Sıkı tutun, düşmeyelim"

"Sıkı tutun, düşmeyelim"


Toplu Taşımacılık Türkiye Kongresi için İzmir’e gelen yabancı katılımcılar, Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs sürücülerine verdiği ıslak zeminde ani manevra ve sert fren eğitimi sırasında heyecan dolu anlar yaşadı.

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından düzenlenen kongrenin yerli ve yabancı katılımcıları için İzmir’de toplu ulaşımın kalbinin attığı ESHOT’a ait atölye ve ağır bakım tesisleriyle Sürüş Teknikleri Eğitim Merkezi’ni kapsayan teknik gezi düzenlendi. ESHOT Genel Müdürlüğü ile İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB)’nin evsahipliğindeki kongreye katılmak amacıyla birçoğu ilk kez Türkiye’ye gelen yabancılar, otobüs şoförlerinin nasıl eğitildiğini de gördü. Heyete, ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Tufan Eker rehberlik yaptı.

Otobüs şoförlerinin her türlü iklim ve arazi şartlarına hazırlıklı olması için kurulan merkezde verilen eğitimleri seyreden misafirler konuklar, daha sonra deneyimli eğitmenlerin yönetimindeki otobüslere binerek, riskli durumlarda yapılması gerekenleri daha yakından görme fırsatı buldu. Islak zeminde kazaya yol açmadan ani manevra ve sert fren yapan otobüste heyecanlı dakikalar yaşadılar.

Elektronik bilet sistemleri üzerine faaliyet gösteren Dubai merkezli bir firmanın yöneticisi olan Eyad Tayeb, “İzmir’i ilk kez ziyaret ediyoruz. Ulaşım anlamında çok iyi bir organizasyonunuz var. Atölyeleri gezdik ve çok etkilendik. Burada ne kadar çok çalıştığınızı görmek harikaydı. Temel olarak burada bütün gelişmiş teknolojilere sahipsiniz. Bu iş daha Avrupa’da tamamlanmadı.” diye konuştu. Toplu taşımacılık alanında danışmanlık hizmeti veren bir firmanın sahibi olan Huub Hendrix ise düşüncelerini, “Bu eğitimle ilgili benim ekleyebileceğim en önemli şey, şoförlerin aldığı eğitimin ne kadar yararlı olduğu. Yolcuların güvenlik ve sağlığı açısından bu çok önemli. ESHOT’un şoförlere verdiği eğitimi çok etkileyici buldum.” sözleriyle dile getirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER