ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 12:09

Siirt'te 3 bin adet arılı kovan dağıtıldı

Siirtte 3 bin adet arılı kovan dağıtıldı

Siirt Valisi Ahmet Aydın, tarım ve hayvancılık alanında ile birçok önemli projenin hayata geçirildiğini söyledi.


GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nca finanse edilen, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı'nca yürütülen ve 'Arılı Kovan Projesi' kapsamında il genelinde faaliyet gösteren 200 üreticiye, 3 bin adet arılı kovan, bal üreticilerine çekilen kura ile dağıtıldı.

    Proje kapsamında alımı gerçekleştirilen kovanlar için Siirt Kültür Müdürlüğü toplantı salonunda kura çekim töreni düzenlendi. Kura çekim törenine; Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İzzet Murat, Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faik Efe, Siirt Bal Üreticileri Birliği Başkanı Nezir Çetin ve üreticiler katıldı.

    Vali Aydın, "Siirt il genelinde 200 üreticiye 15'er arılı kovan dağıtımının yapılacağını Projenin yüzde 70 hibeli olup, yüzde 30'u da yetiştirici tarafından karşılanacak. Projemizin toplam tutarı 974 bin lira. Projemizin ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diler, bol kazançlar temenni ederim." dedi.

    Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faik Efe, Siirt Üniversitesi ve ilgili kamu kuruluşlarından da destek beklediklerini ifade ederek il genelinde faaliyet yürüten 750 üreticinin yılda yaklaşık bin 200 ton bal ürettiğini ifade etti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER