ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 16:49

Şii Alim: "Türkiye'yi örnek alın"


Lübnanlı Şii alim Ali Fadlallah, "İsrail'e karşı taviz verme politikası yerine, Türkiye'nin kararlı tutumunu örnek alın" dedi.
    
Fadlallah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgeyi mezhepsel savaşa sürükleyerek yok etmeye çalışanlara ve Şiilerle Sünniler arasında fitne ateşini tutuşturmak isteyenlere karşı bütün Müslümanların yakınlaşması ve diyaloğa girmesi gerektiğini ifade etti. Fadlallah, İslami değerlerin bütün çıkarların üstünde tutulması gerektiğini vurguladı.
    
Mısır'daki Ezher'in yanı sıra çok sayıda Sünni alim ile iyi ilişkileri bulunduğunu kaydeden Fadlallah, Suriye'de son 2 yıldır yaşanan olaylar hakkında şunları söyledi:
     "Suriye'de yaşananlar, ülkenin ekonomisinin ve gücünün zayıflatılması, birliğinin parçalanmasıdır. Akan kanın sonlandırılması için Suriye'ye istikrarın hakim olması ve Suriye halkının talepleri gerçekleştirilmelidir."
    
     -İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi
    
     Türkiye'nin İsrail'e "boyun eğdiren kararlı tutumu''nun önemini vurgulayan Fadlallah, İslam ülkelerine "İsrail'e karşı taviz verme politikası yerine, Türkiye'nin kararlı tutumunu örnek alın" çağrısında bulundu.
     Türkiye'yi İslam dünyasında ve Ortadoğu'daki etkin rolünü sürdürmeye çağıran Fadlallah, Türkiye'nin Arap ve Müslüman dünyasında tansiyonu düşürebileceğini ve birlik atmosferi oluşturabileceğini ifade etti.
    
     -''Tarihten ders alınmalı''-
    
     Fadlallah, Lübnan'daki siyasi grupların Temmam Selam'ın hükümeti kurmakla görevlendirilmesi konusunda anlaşmaya varmasının, hem Lübnan'da ortamı yatıştırma isteğinin hem de bölgesel ve uluslararası talebin bir sonucu olduğunu söyledi.
     Lübnan'ın, çevresindeki gelişmelerden etkilenebileceğinden endişe ettiğini ifade eden Fadlallah, tarihten ders alınması gerektiğini belirterek, ''Özellikle Lübnan'ın tarihinde dinler, mezhepler ve siyasi gruplar arasında vuku bulan birçok anlaşmazlık örneği var. Bu anlaşmazlıklar, yıkımdan, savaştan başka sonuç doğurmuyor. Lübnan'da tek seçeneğimiz yakınlaşma ve diyalogdur" ifadelerini kullandı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER