ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:18

"Sıhhatli bir toplum için sağlık okuryazarlığı"


 Sağlık harcamalarının Gayrisafi Milli Hâsıla içindeki oranının artması, insanların hastalanmadan önce bilgilendirilerek hem bireysel yaşam kalitelerinin artırılması hem de tıbbi giderlerinin azaltılması için gerekli görülüyor. Uzmanlar, okullarda sağlık bilgisi dersinin zorunlu olmasını ve eğitim fakültelerinde sağlık bilgisi öğretmenliği bölümünün açılmasını öneriyor. Öneri için Malatya’da Milli Eğitim Müdürlüğü ile İnönü Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Okullar Yarışıyor, Sağlıkta Hayat Buluyor’ adlı yarışma projesi model olarak gösteriliyor.

        İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, Türkiye’de sağlık harcamalarının 45 milyar TL’ye ulaştığına dikkat çekerek sağlıklı bir toplum için insanlara hastalıklardan korunma yollarının öğretilmesi gerektiğini belirtti. Her bireyin hayatında önemli bir yeri olan sağlığın ana okullarından başlayarak zorunlu ders olarak öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yakıncı, sağlık bilgisi dersinin seçmeli olarak okullarda verilmeye başlandığını hatırlattı. Yakıncı, "Sağlık bilgisi herkesin sahip olması gereken bir eğitim alanı iken bu dersin seçmeli olması çok da mantıklı görünmüyor. Sağlık konusu hepimiz için en büyük öncelik ise okullarda da bu dersin zorunlu ders olması şarttır." dedi.

        Ortaokullarda ve liselerde seçmeli olan sağlık bilgisi dersinin genellikle fen veya biyoloji dersi öğretmenleri tarafından verildiğini ifade eden Yakıncı, dersi sağlık alanında branşlaşmış öğretmenlerin vermesi gerektiğini ifade etti. Eğitim fakültelerinde sağlık bilgisi öğretmenliği adı altında bir bölüm bulunmadığını hatırlatan Yakıncı, eğitim fakültelerinde sağlık bilgisi öğretmenliği bölümünün açılmasını da önerdi.

        Yüksek teknolojilerle donatılmış hastaneler açarak sağlık sorununu çözmeye çalışmanın yeterli olmayacağını savunan Yakıncı, "Sağlık sorununu çözmek için tüm halkımızın sağlık okuryazarı olması gerekir. Sağlık okuryazarlığı, sağlık bilgi ve sağlık hizmetlerini anlama, sağlık hizmetlerini etkili kullanma ve sağlıkla ilgili karar mekanizmasına dâhil olmayı kapsar. Diğer bir deyişle, sağlık hizmeti alanlar için anlaşılır olabilmeyi, sağlık hizmetlerini doğru kullanmayı ve karar mekanizmasında söz sahibi olmayı sağlayan bir öğedir. Her şeyde olduğu gibi sağlıkta da eğitim şart." ifadelerini kullandı.

        Yakıncı, 7. sınıf öğrencilerinin sağlık eğitimlerinin ardından akranlarıyla yarıştığı ‘Okullar Yarışıyor, Sağlıkta Hayat Buluyor’ isimli yarışma projesinin de sağlık okuryazarlığı konusunda çocuklarımıza ve gençlerimize iyi bir model olabileceğini dile getirdi.

        Çocuk ve gençlerin sağlıklı bir şekilde gelişmeleri ve çeşitli alanlarda bilgi sahibi olabilmeleri amacıyla düzenlenen yarışma hakkında bilgi veren Yakıncı, çalışma kapsamında akademisyenlerin öğrencilere ağız ve diş sağlığı, beslenme, ilk yardım, madde ve internet bağımlılığı, spor ve egzersiz gibi konularda eğitimler verdiğini anlattı. Yakıncı, belirlenen 32 pilot okuldan seçilen ikişer temsilci öğrencinin eğitimlerinin ardından akranlarıyla sağlık konusunda yarıştırıldığı ve yarışmanın birincilerine netbook, ikincilerine ise fotoğraf makinesi hediye edildiğini kaydetti.

        Projede, yarıştırarak öğretme tekniğinden yararlanıldığını aktaran Yakıncı, projenin sağlık gibi önemli bir alanda toplumun bilinçlenmesine ciddi katkı sağladığına inandığını bildirdi. Yakıncı, insanların bilinçlenmesiyle hastalıklardan korunma eğiliminin arttığını, böylece sağlık harcamalarının azalacağını da sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER