ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 16:20

Sığır ölümlerindeki Afrika hastalığı şüphesi korkutuyor

Sığır ölümlerindeki Afrika hastalığı şüphesi korkutuyor


Kahramanmaraş Elbistan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ilçeye bağlı Çatova köyü ve çevresindeki bazı büyükbaş hayvanların ölümü üzerine inceleme başlattı. Hayvanları öldüren hastalığın daha önce bölgede hiç rastlanılmayan ve genelde Afrika ülkelerinde görülen ‘sığırların nodüler ekzantemine’ (lumpy skin disease) olduğu tespit edildi.

    İlçeye bağlı Çatova köyünde 10’a yakın büyükbaş hayvanın telef olması, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nü alarma geçirdi. Uzun süren çalışmanın ardından hayvanlardaki semptomların genelde Afrika ülkelerinde görülen Lumpy Skin Disease isimli hastalığın belirtileri ile örtüştüğü belirlendi. Bölgede ilk kez görülen bu hastalığın Suriye ve Irak gibi Ortadoğu ülkelerinden kaçak yollarla Elbistan’a getirilen hayvanlarla taşınmış olabileceği düşünülüyor. Sineklerle bulaştığı belirlenen hastalığın kontrol altına alınması için Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden yetkililer de Elbistan’a gelerek hastalığa yakalanan hayvanlardan kan ve deri örneği aldı.

    Hastalıkla ilgili olarak açıklamalarda bulunan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Yılmaz, Lumpy Skin Disease hastalığının bir tedavi yöntemi bulunmadığını söyledi. Söz konusu hastalığa daha önce hiç rastlanılmadığının da altını çizen Yılmaz, “Lumpy Skın Disease olarak adlandırılan hayvan hastalığı ülkemizde görülen bir hastalık türü değildir. Bu hastalık genellikle sıcak Afrika ülkelerinde görülen viral bir hastalıktır. Bölgemizde ilk defa tespit edildi. Bu hastalık diğer hayvanlara sinekler tarafından bulaştırılmaktadır. Hayvanın vücudunda oluşan yara gözeneklerine konan sinekler vasıtasıyla hastalık yayılıyor. Bölgedeki hayvan yetiştiricileri bu hastalıkla ilgili veteriner hekimler tarafından bilgilendirildi. Belediye ekipleri bölgede haşere ile mücadele çalışması kapsamında ilaçlama yapıyor. Aynı zaman da ahır sahipleri de hastalıkla mücadele anlamında ilaçlama yaptılar. İlçemizde görülen bu hastalığın bir tedavi yöntemi yok. Sadece destek tedavisi uygulanabiliyor.” bilgilerini aktardı.

    Sığırların nodüler ekzantemine hastalığının Afrika kökenli olmasının hasta hayvanların Türkiye’ye kaçak yollardan sokulduğu ihtimalini güçlendirdiğini hatırlatan Yılmaz, “Daha önce ülkemizde ve bölgemizde bu tür bir hastalık vakası ile hiç karşılaşmadık. Hastalığın tespit edildiği yerde veteriner hekimlerimiz inceleme başlattı. Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden yetkililer bölgeye geldi. Hayvanlardan kan ve deri örneği alındı. İncele yapılması için örnekler Adana, Ankara ve İstanbul’daki Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Çıkan sonuca göre veteriner ekiplerimiz hareket edecekler.” şeklinde konuştu.

    LUMPY SKIN DİSEASE HASTALIĞI

    Evcil ve yaban sığırlarında ateş, deride irili ufaklı çok sayıda düğümcüklerin ve nekrotik sekester oluşumu, ödem, lenf düğümü ve lenf damarlarının yangısıyla belirgin viral enfeksiyon, sığırların nodüler egzantemi. Yumrulu deri hastalığı deri ve vücudun diğer kısımlarında nodüller ile karakterize sığır bulaşıcı bir, döküntülü, bazen ölümcül bir hastalıktır. Geleneksel olarak, güney ve doğu Afrika'da bulunan, ancak 1970'lerde bu Sahra-altı batı Afrika ve İsrail'de kaydedilmiştir. Yaz aylarında sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda görülüyor. İlk 1929 yılında Zambiya tespit edilmiştir ve Mısır ve Kuveyt kadar kuzeye yayıldı. 1989 yılında İsrail'de bir salgın başarıyla kontrol altına alınmıştır.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER