ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2014 Perşembe 13:52

Sigarayı neden bırakamıyoruz?

Sigarayı neden bırakamıyoruz?

İşte en büyük nedeni..


Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Meslek Yüksekokul Konağı eğitmeni Derya Kılıç, sigaranın bırakılamamasının en büyük nedeninin zihinsel bağımlılık olduğunu söyledi.

Sağlımızı tehdit eden en büyük tehlikelerden biri sigara içmek. Peki, sigarayı bırakmayı neler engelliyor, neden sigara kolayca terk edilemiyor? Bu soruların cevapları Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen seminerde verildi. Zihinsel bağımlılığın sigarayı bırakamamanın en büyük nedeni olduğunun ifade edildiği seminerde, bu bağımlılığın yıllarca sürebildiğinin altı çizildi.
AİBÜ Gerede MYO’da Dönüşüm Konağı eğitmeni Derya Kılıç tarafından ‘Zihinsel Sigarayı Bırakma Programlaması’ (NASP) eğitimi verildi.

Sigarayı bırakırken kişilerin karşılaştıkları psikolojik problemleri ortadan kaldırmayı hedefleyen eğitimi, öğretim üyeleri ve öğrenciler ilgiyle takip etti. İnsanların sigarayı bırakırken karşılaştıkları problemler olduğunu anlatan Derya Kılıç, en önemli problemlerin psikolojik ve davranışsal problemler ile nikotin bağımlılığı olduğunu söyledi. Kılıç, nikotin bağımlılığı ile davranışsal problemlerin kısa sürede ortadan kaldırılabildiğini ancak zihinsel bağımlılığın yıllarca sürebileceğine vurgu yaparak, sigarayı bırakmayı engelleyen en önemli problemin de zihinsel bağımlılık olduğunu ifade etti. ‘Sigarayı bırakanların tekrar içmeye başlamalarının sebebi de bu problemdir.’ diyen Kılıç, sorunun çözümsüz olmadığının altını çizdi ve sigara bağımlılarını NASP eğitimi almaya davet etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER