ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 14:58

Sigara yasağı cezasını mahkemeye taşıdı


Kocaeli’nde bir esnaf, iş yerinde sigara içildiği gerekçesiyle kesilen bin 500 lira para cezasının iptali için mahkemeye başvurdu.

İl Tütün Kurulu denetleme ekipleri, ihbar üzerine Körfez ilçesindeki Metin Aygül'ün iş yerine gelerek, tutanak tuttu. Tutanakta, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un ilgili hükümlerine bir kez aykırı hareket edildiği ifade edildi. Bu kapsamda Aygül'e, mahalli mülki amir tarafından bin 500 lira idari para cezası verildi.

Aygül'e gönderilen ceza tutanağında, ayrıca, "Kocaeli'nde denetimler sürekli ve titizlikle devam etmekte. Bundan sonraki denetimlerde iş yerinizde benzer şekilde yasaya aykırı hareket edildiği tespit edildiğinde, yasanın ilgili hükümleri çerçevesinde para cezası artırılacak." ifadeleri kullanıldı.

Para cezasına tepki gösteren Aygül, iptali için Körfez Adliyesi'ndeki Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Aygül, dilekçesinde, "Adresimde bulunurken içeriye giren tanımadığım kişiler, izin vermememe rağmen, sigara içildiğini, arama yapacaklarını söylemişler ve kimliğini göstermemişlerdir." dedi. Ekiplerin, izin vermemesine rağmen, iş yerindeki çöp kutusu ve tezgah arkasında arama yaptığını kaydeden Aygül, şunları kaydetti:

"Yerde kül bulduklarını ve çöp kutusunda izmarit bulduklarını söyleyip, 'sigara içiliyor' diye tutanak tutmuşlar. Ancak tutanak tarafıma verilmemiştir. Daha sonra Körfez Kaymakamlığı tarafından tarafıma iptalini istediğim ceza gönderilmiştir." Aygül, iş yerinde sigara içmediğini ve içirmediğinin altını çizerek, "İş yerine elinde sigara ile gelenleri dışarıya çıkartmaktayım. Bu arada, kül veya izmarit yere düşmektedir. Bununla birlikte iş yerimizin ayrı bir bölümünde, açık bir alanda içtiğimiz sigarayı kül tablasıyla çöp kutusuna boşaltmaktayız." ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER