ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 13:04

Sigara izmaritindeki DNA’dan hırsız yakalandı


Eskişehir’de bir ahırdan 4 büyükbaş hayvanı çalan şahıs, içtiği sigaranın izmaritini olay yerine atınca yakayı ele verdi. Jandarma yetkililerinin izmarit üzerinde yaptığı DNA çalışmalarının sonucunda daha önce de hırsızlık olaylarına karışan zanlı yakalandı.

Tepebaşı ilçesine bağlı Sakintepe Mahallesi’nde ikamet eden Mahmut Keskin’e ait ahırından gece saatlerinde 4 büyükbaş hayvan çalındı. Sabah kalktığında hayvanların ahırda olmadığını gören Keskin, durumu jandarmaya bildirdi. Olay yerinde geniş çaplı incelemelerde bulunan yetkililer, ahırın yakınlarında sigara izmariti buldu. İzmariti hırsıza ait olabileceği şüphesiyle incelenmek üzere laboratuvara gönderen ekipler, çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdı.

Jandarma Kriminal Laboratuvarı'nca yapılan incelemede, izmarit üzerindeki DNA profilinin, Eskişehir ve çevre il ve ilçelerde değişik zamanlarda hırsızlık olaylarına karışan A.T. isimli şahıstan alınan kan numunesindeki DNA profili ile benzerlik gösterdiği tespit edildi. Bunun üzerine, A. T.’nin evine operasyon düzenlendi. Ekipler, A.T. ve diğer şüpheliler A. S. ve Y. B. hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hırsızlık suçlamasıyla dava açıldı.

Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, sorumluluk sahasında geçmişte meydana gelen faili meçhul olayların aydınlatılması için özel ekipler kurulduğu belirtildi. Ayırca diğer olayların da bilimsel zabıta yöntemleri kullanılmak ve etkili soruşturmalar yapılmak suretiyle aydınlatılmasına yönelik çalışmalara aralıksız devam edileceği ifade edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER