ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 16:54

Sigara içmek pişmaklıktır


Acıbadem Adana Hastanesi Sigara Bağımlılığı Tedavi Merkezi Hekimi Dr. Obengül Ejder, sigaranın mutlaka bırakılması gereken bir alışkanlık olduğunu söyledi.

Acıbadem Adana Hastanesi Sağlıklı Yaşam Kulübü bünyesinde kurulan “Sigarayı Bıraktırma Merkezi’nde hem toplumu bilinçlendirmek, hem de sigara bağımlılığını önlemek için çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Dr. Ejder, “Sigarayı bırakmak değil, tekrar başlamamak hedef olmalıdır! Unutmayın ki sigara içmek pişmanlıktır.” dedi

Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle bir açıklama yapan Dr. Obengül Ejder, sigara içme yaşının çocukluk çağına düşmesiyle, akciğer kanseri ve KOAH gibi solunum yolu hastalıkların da 40’lı yaşlarda daha fazla görülmeye başladığına dikkat çekti.

Bağımlılık tedavisinin önemsenmesi gerektiğini belirten Ejder, tedavi sırasında bireyin bağımlılığına hem fiziksel ve hem de psikolojik açıdan yaklaşarak, uzun süreli izlem ile sigara bağımlılığının sona erdirilebildiğini kaydette. Dr. Obengül Ejder, tedavi edilebilir, kronik bir hastalık olarak tanımlanan bağımlılığın tedavisi için kişinin öncelikle kendisine hedefler koyması gerektiğini, bu hedeflerden ilkini ise “tekrar başlamamaya karar vermek.” olarak tanımladı.


Sigara bağımlılığının fizyolojik, davranışsal ve psikolojik bağımlılık olarak açıklanabileceğini belirten Dr. Obengül Ejder, “Sigara bırakırken en önemli zaman ilk 24 saattir. Bu süreçte nikotin seviyesi hızla vücuttan düşmekte, ter ve idrar yolu ile vücuttan atılmaktadır. Bu nedenle sigarayı bırakan kişiye ilk 24 saatte destek olmak gerekebilir. Diğer önemli olan süreç ilk 72 saati tamamlamaktır. Eğer kişi ilk 3 gün sigara içmez ise artık vücudundaki bağımlılık yapan madde olan nikotinin yüzde 70 atılmış olacaktır. Artık kişinin fizyolojik bağımlılıkla baş etmesi daha kolay olacaktır. 7. günün sonunda vücutta nikotinin tamamı atılmış olur. Bunu desteklemek için bol su tüketilmesi, C vitamininden zengin gıdalar tüketilmesi ve düşük kalorili, havuç, salatalık, marul gibi sebzelerin el alışkanlığını da gidermek için bol bol tüketilmesi gerekir.“ şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER