ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 18:42

Sigara diş döküyor


Bursa Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emel Eroğlu, sigara içen bireylerde ağız kanserlerinde görülme sıklığının arttığını söyledi. Sigaranın diş dökülmelerine sebep olduğuna işaret eden Eroğlu, "Yüksek miktarlarda sigara ve özellikle alkol birlikte kullanıldığında, ağız içi kanseri riski 10 kat daha fazla artmaktadır." dedi.

7 Şubat Sigarayı Bırakma Günü ile ilgili bir açıklama yapan Emel Eroğlu, günümüzde genel sağlık ve ağız diş sağlığının bir bütün olarak kabul edildiğini kaydetti. Diş Hekimleri odası Başkanı Emel Eroğlu, diş hekimlerinin de hem ağız diş sağlığının hem de genel sağlığın optimum seviyede korunabilmesi açısından sigara kullanımının engellenmesi için hastaları bilgilendirdiğini dile getirdi. Türk Toraks Derneği ile işbirliği yapan Türk Diş Hekimleri Birliği’nin sigarayı bıraktırma ve tütün mamüllerinin zararları konusunda dişhekimliği muayenehalenerinde toplumu bilgilendirilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Eroğlu, sigaranın ağız ve diş sağlığının da düşmanı olduğunu belirtti.

"DİŞ TAŞI OLUŞUMU ÇOK DAHA HIZLI GELİŞİR"

Bursa Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emel Eroğlu, sigaranın ağız diş sağlığına etkilerini şöyle sıraladı: "Tat alma duyusunda ve dil yüzeyinde bozulmalara sebep olur. Dişlerin ve ağız içi restorasyonların üzerinde nikotin ve katran atıklarının birikmesi ile oluşan sarı koyu kahverengi renkleşmeler ile ağız mukozasında oluşan yaraların, sigara ve tütünün kimyasal içeriklerinin ağız ortamındaki ısı artışı ile etkilenmesi sonucu geç ve zor iyileşmesine neden olur. Sigara kullanan kişilerde dişeti hastalıkları içmeyenlere göre çok daha yüksek oranda görülür. Diş taşı oluşumu çok daha hızlı gelişir, ağız kokusu kaçınılmazdır. Sigaranın kan dolaşımının üzerindeki köklü etkisi nedeni ile dişeti hastalıklarının en önemli belirtisi olan kanama engellenir bu da diş etlerinde çekilmeler, dişleri saran kemiklerde erimeler sonucunda dişlerin aşırı sallanarak kediliğinden düşmesi ya da çekilmesine neden olur. Sigara içen bireylerde ağız kanserlerinde görülme sıklığı artmış durumda. Yüksek miktarlarda sigara ve özellikle alkol birlikte kullanıldığında, ağız içi kanseri riski 10 kat daha fazla artmaktadır. Ağız kanserleri, ağız içi yumuşak dokularda ve dilde beyaz veya kırmızı renkte, hassas, tahriş olmuş, uzun süre iyileşmeyen giderek hacimsel artış da gösteren lezyonlarla kendini gösterir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER