ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 10:09

Sigara, anne olmayı zorlaştırıyor

Sağlığa zararları her geçen gün daha da artan sigaranın, gebelik konusunda da büyük sıkıntılara yol açtığı ortaya çıktı.


Sağlığa zararları her geçen gün daha da artan sigaranın, gebelik konusunda da büyük sıkıntılara yol açtığı ortaya çıktı. Sigara içen kadınların yumurtalıklarının sağlıklı yumurta üretemeye direnç gösterdiğini belirten uzmanlar, tütün kullanımının doğal yollarla gebe kalmayı zorlaştırdığını belirtiyor. Uzmanlar, sigara kullanımından vazgeçmenin, kısırlık tedavisine gelen hastalara önkoşul olarak gösterilmesi gerektiğini kaydediyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, sigara içmenin kadınların yumurtalıkları üzerinde olumsuz etkilerine dikkat çekti. Aksoy, sigara içimi ile alınan nikotinin, yumurtalıklardaki hücreleri etkileyerek, kadının yumurtasının genetik anomalilere daha fazla eğilimli olmasına sebebiyet verdiğini söyledi.

“SİGARA, DOĞAL YOLLARDAN GEBE KALMAYI ZORLAŞTIRIR”

Nikotinin, yumurta hücrelerini bozduğuna işaret eden Aksoy, şu bilgileri verdi: “Nikotin, menopozun beklenenden erken gelmesine neden olan bir zehirdir. Menopoz öncesinde de sigara içen kadınların yumurtalıkları, sağlıklı yumurtalar üretmeye direnç gösterir hale gelir ve araştırmaların da gösterdiği gibi, sigara kullanımı doğal yollarla gebe kalmayı zorlaştırırken, düşükleri hızlandırır.”

Sigara içilmesi ile erkek üreme sağlığı arasındaki ilişkiye değinen Aksoy, şöyle devam etti: “Günde 1 veya 2 paket gibi yoğun sigara içen erkeklerin, spermlerinde daha fazla olarak şekil ve hareket bozukluklarına ve anomalilere rastlanmaktadır. Ne var ki, sigara kullanımı diğer bazı faktörlerin varlığında, erkek kısırlığına sebep oluşturabilir. Diğer taraftan, erkeklerin yoğun sigara kullanımı, sigara kullanmayan eşini pasif içici yaptıkları için, nikotin solumasına ve üreme sağlığında bozulmalara sebep olmaktadır.”

SİGARANIN KISIRLIK TEDAVİSİNE ETKİLERİ

Aksoy, sigara kullanımının kısırlık tedavisine etkileri konusunda ise şunları dile getirdi: “Kadınların sigara kullandığı durumlarda, kısırlık tedavisi gören çiftlerin, döllenmeye hazır daha az yumurta ürettikleri, daha düşük gebelik ve doğum oranları elde ettikleri ve ilk üç ay düşüklerinde belirgin bir artış olduğu çalışmalarla ispat edilmiştir. Bir kısırlık tedavisi öncesinde, 2 - 3 ay sigarayı bırakmış olmak dahi, tedavinin sonucuna oldukça olumlu katkılar sağlamaktadır. Sigara içen gebeler, daha çok erken doğum yapmaya ve düşük doğum tartılı bebek dünyaya getirmeye eğilimlidirler.”

SİGARAYI BIRAKMAK KISIRLIK TEDAVİSİNDE ÖNKOŞUL OLMALI”

Ani bebek ölümü sendromunun sigara içilen evlerde sıklıkla rastlanan bir durum olduğuna dikkat çeken Aksoy, şöyle devam etti: “Sigara kullanımı üreme sağlığına zarar verdiği gibi, kısırlık tedavilerinin başarılarını da düşürür. Sigara kullanımından vazgeçmek, kısırlık tedavisine gelen hastalara önkoşul olarak gösterilmelidir. Böylelikle, büyüyen bebek de daha sağlıklı olarak dünyaya gelip, nikotinsiz bir çevrede gelişme şansına sahip olacaktır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER