ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 18:01

Sığ suya balıklama atlamayın!


 Bostancı Romatem Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi’nden Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, tatilde insanların başına gelen kazaların çoğunun sığ suya balıklama atlamaktan kaynaklandığını söyledi. Kalyon, özellikle gençleri gösteriş amaçlı atlayışlara karşı uyardı.

Deniz sezonunun bir çok hastalık ve kazaları beraberinde getirdiğini belirten Tunç Alp Kalyon, “Sığ suya atlama ve havuz etrafındaki ıslak zeminde düşme sonucu oluşan omurilik hasarları, diz ve ayak bileği yaralanmaları yaz aylarında oldukça sık görülüyor. Yaz mevsimiyle beraber yapılan tatil planlarında alınacak basit önlemler ve dikkat, hayat kurtarıcı olabilir. Deniz sezonunun açıldığı bu günlerde göz ardı edilmemesi gereken en büyük konu ‘deniz ve havuz kazaları’ oluyor.” dedi.

Tatil kazalarının başında sığ suya balıklama atlama sonucu ortaya çıkan omurilik felcinin geldiğini hatırlatan Kalyon, “Bu tür kazalarda genellikle 15-25 yaş arasındaki genç erkekler yaralanıyor. Birçok uyarı ve önleme rağmen bu tablonun azalmak yerine artması, sorunun önemi ortaya koymaktadır.” İfadelerini kullandı.

Karşılaşılacak en ciddi sakatlık durumlarından birisinin ‘omurilik yaralanması’ olduğunu belirten Kalyon; “Omuriliğin tüm gövdeyi hareket ettiren ve duyuları sağlayan sinirlerin çıkış yeri olması nedeniyle; meydana gelecek sığ su atlamalarında boyun omurgasının içindeki omurilik zedelenir ve buradaki milyonlarca sinir hücresi o anda ölür. Bunun sonucunda, sinir hücrelerinin fonksiyonları kayba uğrar ve maalesef görmek istemediğimiz tablo yani, kollarda ve bacaklarda felç ortaya çıkar.” şeklinde konuştu.

‘BİLİNÇSİZ İLKYARDIM YATAĞA BAĞLAYABİLİR’

Kazalarda ilkyardımın önemine de vurgu yapan Kalyon, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kazaların önlemediği durumlarda ise kaza sonrasında yapılacak ilk yardım büyük önem taşıyor. Öyle ki, bilinçsiz yapılan ilk yardım bazı durumlarda kazadan çok daha hasar verici olabiliyor. Yapılacak ilk müdahalede, kazazedeyi sudan çıkarıp sırt üstü düz bir yere yatırdıktan sonra kalp atımları ve solunumu kontrol edilmeli. Ardından boyun bölgesi boyunlukla sabitlenmeli ve hasta derhal hastaneye sevk edilmelidir.”

‘BİLİNÇLİ OLMAK KAZALARDAN KORUNMAK İÇİN EN ETKİLİ YÖNTEMDİR’

Üzücü durumlarla karşılaşmamak için en etkili yöntemin bilinçli olmak, tehlikeli gösterilerden uzak durmak ve gereksiz yere risk almamak olduğunu söyleyen Kalyon; denizde ve havuzda meydana gelebilecek kazaları önlemek için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı: "Derinliği bilinmeyen veya 2 metreden daha az olan sulara kesinlikle balıklama atlanmamalıdır.

Sığ sularda şakalaşırken suya itmekten veya kontrolsüz şekilde suya atlamaktan kaçınılmalıdır.

Havuz kenarlarına ve plajlara uyarıcı levhalar konmalıdır.

Arkadaşlar birbirini uyarmalı, balıklama atlamayı yarışa dönüştürmek yerine atlamak isteyenleri vazgeçirmeye çalışılmalıdır.

Okul çağındaki gençlere konu hakkında bilgi verilmelidir. Merkezi İstanbul’da olan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği bu konuda eğitim programları yapmakta ve bunlar çok yararlı olmaktadır."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER