ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 10:43

Şifa Üniversitesi'nden Pakistan'a eğitim desteği


Şifa Sağlık Grubu’nun 33 yıllık deneyimi üzerine kurulan Şifa Üniversitesi, şimdi de bu deneyimini yurtdışındaki üniversitelere aktarıyor. Daha önce ABD ve Filipinler’deki bazı üniversite ve sağlık gruplarıyla işbirliği anlaşmaları yapan Şifa Üniversitesi, şimdi de Pakistan’da sağlık eğitimi veren dört üniversiteyle protokol imzaladı. Karşılıklı işbirliğini içeren protokolün geçerlilik süresi 10 yıl olarak bildirildi. Bu amaçla Şifa Üniversitesi’ni ziyaret eden Pakistan Medical and Research Council (PMRC) Yöneticisi Prof. Dr. Noshad Sheikh, Karachi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammad Qaiser, Shah Abdullatif Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Parveen Shah, Sindh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazir Mughal, Liaquat University of Medical Sciences Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mashoor Alam Shah ve Sindh Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Shahabuddin Memon incelemelerde bulundu.

Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Erdoğan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, Şifa Üniversitesi Hastaneleri Tıbbi Direktörü Yrd. Doç. Dr. Faik Fevzi Okur ile üniversite üst yönetiminin karşıladığı misafir heyet, bilgilendirme toplantısının ardından eğitim birimleri ve laboratuvarları gezdi. Türkiye’deki ilk plastinasyon kadavranın kullanıldığı anatomi laboratuvarına büyük ilgi gösteren rektörler, Şifa Üniversitesi’nin hem 33 yıllık sağlık hizmetlerindeki tecrübesinden hem de teknolojik altyapısından faydalanmak istediklerini bildirdi. Üniversitedeki bazı derslerin, Pakistan’daki tıp fakültelerinde canlı seyredilmesinin de işbirliğinin ilk adımlarından biri olabileceğini söylediler.

PAKİSTAN’A BİLGİ VE TEKNOLOJİ TRANSFERİ

Daha sonra protokol imza törenine geçildi. Pakistan’daki üniversiteler adına Prof. Dr. Sheikh ve Prof. Dr. Shah, Şifa Üniversitesi adına ise Rektör Erdoğan ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz imza attı. Her iki ülke için de hayırlı olmasını dileyen Prof. Dr. Erdoğan, protokol kapsamında birçok alanda ortak çalışma yapılacağını söyledi. Şifa Üniversitesi’nin Pakistan’daki üniversitelerin bilimsel altyapısının iyileştirilmesi, tıptaki gelişmelerin ve ileri teknolojinin bu ülkeye transferi gibi konularda da destek sağlayacağını belirten Erdoğan, yurtdışındaki üniversitelerle işbirliklerinin artarak devam edeceğini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER