ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 11:00

Şifa MYO dokuz bölüm için 250 öğrenci alacak

Şifa MYO dokuz bölüm için 250 öğrenci alacak


Türkiye’nin sağlık alanındaki ilk tematik üniversitesi olan Şifa Üniversitesi, kurduğu Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (MYO) ile sağlık sektörünün profesyonellerini yetiştirecek. Şifa Üniversitesi Buca Eğitim ve Sağlık Kampüsü’nde hizmete giren Sağlık Hizmetleri MYO, bu yıl dokuz bölüme toplam 250 öğrenci kabul edecek.

Hızlı bir gelişme gösteren sağlık sektörünün ara eleman ihtiyacı giderek büyüyor. Hata kaldırmayan sektör için yetişmiş insan gücü hayati derecede önem taşıyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak Sağlık Hizmetleri MYO’yu kuran Şifa Üniversitesi, Türkiye’de sağlık sektörünün aradığı profesyonelleri yetiştirmeyi hedefliyor. Şifa Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhittin Akyıldız, Şifa Sağlık Grubu’nun 30 yıldır sağlık hizmeti verdiğini hatırlatarak, “Şifa Sağlık Grubu, bu 30 yıllık süreçte sağlık işini çok iyi öğrendi ve, ‘Bunu artık başkalarıyla da paylaşalım, bunun eğitimini de verelim.’ düşüncesiyle üniversitesini kurdu ancak süreç içinde görüldü ki ülkemizin doktora, diş hekimine, cerraha olduğu kadar, sağlık hizmetlerinin sunulmasında hayati önem arz eden ara elemanlara da ihtiyacı var. Bu amaçla Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kurulması kararı alındı.” dedi. Şifa Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO’ya YÖK’ten onay çıktığını ve kontenjanlarının da belirlendiğini anlatan Müdür Akyıldız, “Toplam 20 bölümde eğitim vermeyi hedefliyoruz ancak ilk yıl için dokuz bölüme öğrenci kabul edeceğiz.” şeklinde konuştu.

'ŞİFA KALİTESİ GÜVEN VERİYOR'

Şifa Sağlık Grubu’nun, sağlık hizmetlerinde bir marka olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Akyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şifa’nın sağlık alanındaki kalitesi ve güvenilirliği, kendisini Şifa Üniversitesi’nin kuruluşunda da hissettirdi. Şifa Üniversitesi, bu güvenle kurulduğu ilk yıldan itibaren Türkiye’nin en yüksek puan almış öğrencileri tarafından tercih edildi ve başta tıp olmak üzere birçok fakülte ve bölümde ÖSYM’nin puan sıralamasında en üstte yer aldı. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan mezun edeceğimiz öğrenciler de piyasada aranan, tercih edilen ve örnek gösterilen elemanlar olacak. Önümüze hedef olarak bunu koyduk ve inşallah başaracağız.” Okulun iş garantili olduğunu da belirten Akyıldız, “İş garantili diyebiliriz, çünkü aldığımız kontenjanlar çok yüksek değil. Bu bölümlerde okuyan öğrencileri, çok rahatlıkla kendi kurumlarımızda istihdam edebiliriz. Mezun olduklarında bizde kalmak istemezlerse bile piyasada rahatlıkla iş bulabileceklerdir.” dedi.

HEM TEORİK HEM PRATİK EĞİTİM

Sağlık Hizmetleri MYO’nun, Şifa Üniversitesi’nin Buca Eğitim ve Sağlık Kampüsü’nde eğitim vereceğini hatırlatan Muhittin Akyıldız, “Burası gerçekten Buca’nın en güzel mekânlarından birisidir. Öğrencilerin şöyle de bir avantajları olacak: Hem teorik eğitimlerini alacak hem de aynı kampüs içindeki hastanemizde pratik eğitimlerini yapacaklar. Bu kampüsümüzde halihazırda poliklinik hizmeti veriliyor. Yıl sonuna doğru da 50 yataklı bir hastanemiz devreye girmiş olacak.” diye konuştu. Okuldan iki yılda mezun olacak öğrencilerin hemen meslek sahibi olacağını da vurgulayan Müdür Akyıldız, “İki yıllık eğitimin ardından belki dört yıllık mezunların imkanlarına yakın, belki de onlardan yüksek ücretlerle iş hayatına girecekler. Üstelik iş arama dertleri de olmayacak.” dedi.

BU YIL ÖĞRENCİ ALACAK BÖLÜMLER

Ağız ve Diş Sağlığı
Anestezi
Elektronörofizyoloji
Fizyoterapi
Odyometri
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
Optisyenlik
Tıbbi Sekreterlik ve Dokümantasyon 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER