ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 17:56

"Side mahalleye dönüşüyor"

"Side mahalleye dönüşüyor"


DSP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Çakmak, Osmanlı padişahı 2. Abdulhamid'in Girit göçü sonrası hayat verdiği Side'nin Büyükşehir Yasa Tasarısı ile mahalleye dönüştürülmesinin üzüntü verici olduğunu söyledi. DSP İlçe Başkanı Çakmak, parti binasında yaptığı basın açıklamasında, TBMM Genel Kurulu'nda, 13 İlde Büyükşehir Belediyesi Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edilmesiyle Manavgat'ta 9 belde belediyesinin mahalle olduğunu bildirdi.

Turizm fuarlarında bölge destinasyonun Side markasıyla pazarlandığına dikkat çeken Çakmak, Türkiye Cumhuriyeti'nin Efes'ten sonra 1947 yılında Ordinaryüs Prof.Dr. Arif Müfid Mansel tarafından iki kazı çalışmasının yapıldığı yerin Side olduğunu ve tasarıyla mahalleye dönüştürülmesinin turizm beldesi halkının içine sinmediğini söyledi.

Osmanlı döneminde 2'nci Abdulhamid dönemine kadar Side'de hayatın olmadığını belirten Çakmak, Girit Adası göçü sonrası muhacirlerin Side'ye Selimi'ye köyünün kurulmasıyla birlikte 7 ay sonra bir hayatın olduğunu ifade etti. Çakmak, "Dünya turizminde marka olmuş ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tanıtımlarında kullanılan Side'nin mahalle yapılması üzüntü verici. Side'nin kendine özgü bir yapısı var. Side değerinin belde kalarak veya ilçe yapılarak korunması gerekirdi. Bunun yapılmaması üzüntü verici. Dünya turizmine mal olmuş böyle yerlerin kaderi liderlerin dudaklarından çıkacak söze bağlı olmamalıydı. Bu hususta hiç siyasi düşünmedik. Anadolu Selçuklu, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı döneminde 2'nci Abdulhamid dönemine kadar hayat olmadığı Side'de 140 yıl sonra mahalleye dönüştürülerek haya damarı kesildi. Abdulhamid 140 yıl önce Giritli muhacirleri Selimiye'ye yerleştirerek Side'ye hayat vermişti. AK Parti iktidarı bu hayatı Büyükşehir Yasası ile kesti. " diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER