ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2013 Cumartesi 11:25

"Side Antik Kent dünyaya tanıtılacak"


Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Davut Aydın, Efes'ten sonra Antalya Side Antik Kent'teki tarihi gün yüzüne çıkartarak dünyaya tanıtmaya kararlı olduklarını söyledi. Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel'in Side'de gün yüzüne çıkardığı tarihin Anadolu Üniversitesi olarak günümüzde takipçisi olduklarını belirten Aydın, Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nün 1947 yılından bu yana kazı çalışması yapılan Side Antik Kent'te 4 yıldır toprak altındaki tarihi gün yüzüne çıkarmak için çalışma yaptığını kaydetti.

Side Antik Kent'in zengin kültür mirasıyla dünya da kültür ve arkeoloji turizminde her geçen gün varlığını kabul ettirdiğini belirten Aydın, antik kentte tarihin gün yüzüne çıkartılması ve dünya gündemine taşınmasında Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Side Kazı Başkanı Doç.Dr Hüseyin Alanyalı ve eşi Doç.Dr. Feriştah Alanyalı'ya ihtiyaç olan desteği her zaman verdiklerini vermeyede devam edeceklerini kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Side Belediyesi'nin desteğiyle Anadolu Üniversitesi'nin antik kentte agora içinde bulunan ve bir yıl içinde restore edilerek ayağa kaldıran Tüke Tapınağı'nın açılışına gelen Rektör Aydın, Side Antik Kent'te yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:" Side'de 4 yıldır kazı çalışmalarını Anadolu Üniversitesi yapıyor. Side'de kazı çalışmalarında bundan 66 yıl önce ilk kazmayı Prof.Dr. Arif Müfid Mansel vurdu. Merhum Arif Müfid Mansel hocamızın Side'de kültürel mirası gün yüzüne çıkarmada gösterdiği gayretin takipçisiyiz. Side'de tarihi gün yüzüne çıkmasında Prof.Dr Jale İnan, Prof.Dr. Haluk Abbasoğlu, Ülkü İzmirliğil gibi hocalarımızın çok büyük emekleri var. Side'de tarihin gün yüzüne çıkmasında bayrağı Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Hüseyin Alanyalı ve eşi Doç.Dr. Feriştah Alanyalı aldı. Gayemiz Side Antik Kent'te kazı ve tarihi ayağa kaldırma çalışmalarının yılın 12 ayı yapmak. Side dünyada ayrıcalıklı bir antik kent. Her tarafı kültür hazinesi. Kazı çalışmalarında verdiği destek için Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar'a teşekkürü bir borç biliyorum. " diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER