ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 11:06

Şiddete uğrayan doktora 'basınla görüşme' talimatı


Konya’da, doktorlara, şiddete uğramaları durumunda basına bilgi verilmeyeceğine yönelik form imzalatıldığı iddia edildi.

Doktorlara yönelik şiddet olaylarının gündemi meşgul ettiği bugünlerde Konya’da ilginç bir uygulama yapıldığı ortaya çıktı. İddialara göre, Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktorlara, 'Şiddete uğrama durumunda basına bilgi vermeyeceğim.' diye matbu dilekçe imzalatılıyor. Dilekçenin aile hekimlerine de imzalatılacağı iddia edilirken, hekimler duruma tepki gösterdi.

İsmini vermek istemeyen bir doktor, bakanlıktan Müsteşar Nihat Tosun imzalı bir genelgenin teşkilatlara gönderildiğini, genelgenin de personele imza karşılığı dağıtıldığını belirtti. Bu genelge ile duyurunun sağlandığı, hekimlere yönelik şiddet olayının basın ile paylaşılması halinde genelge ihlalinden doktorlar hakkında işlem yapılmasının yolunun açıldığını ileri sürdü.

Konya Aile Hekimleri Grubu’na bu konuda gönderilen şikâyet yazısından kendisinin de bilgisi olduğunu söyleyen Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Murat Girginer, şöyle konuştu: “Burada ne basının haber alma özgürlüğü engellenebilir ne de şiddete uğrayan hekimin bunu saklamasıyla ilgili bir şey imzalatabilirler. Biz buna karşıyız. Sağlık Bakanlığı müsteşarının bu konuyla ilgili bir düzenleme yapacağı yönünde duyum aldık. Onunla ilgili aile hekimlerine imzalatılan bir şey yok. Hekime, şiddeti engellemeden basına yansımasını engelleyerek örtbas edilemeyeceğini düşünüyoruz. Ortada bir şiddet varsa basının görevi bunu kamuoyuna duyurmaktır.” Konya Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanı Dr. Ahmet Ergin ise böyle bir uygulamanın olmadığını ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER