ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 13:39

Şiddet ve alkolün bağlılığı

Şiddet ve alkolün bağlılığı


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca geçen yıl aralık ayında şiddetle etkin mücadelede koruyucu ve önleyici tedbirler alarak şiddet mağduru bireylere destek vermek için 'Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri' kuruldu. Aralarında Ankara, İstanbul, Diyarbakır ve Gaziantep’in de bulunduğu 14 ilde KOZA’ların kurulduğunu belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, “Yedi ayrı kurumu tek çatı altında topladık. KOZA’lara başvuranların yüzde 98’i kadın. Başvuruda bulunanların yüzde 68’i eşinden şiddet görüyor. Şiddet uygulayanların yüzde 40’ı alkol ve madde bağımlısı.” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi’nde (AÜ) ‘Kurum Bakımından Toplumsal Geçiş Sürecinde Çocuklar’ konulu bilimsel etkinlik düzenlendi. AÜ Tıp Fakültesi Cebeci Kampüsü 50. Yıl Amfisi’nde düzenlenen etkinliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan da katıldı. Asan, bakanlık olarak çocuklara yönelik yaptıkları çalışmaları anlattı. Bakanlığın yürüttüğü çalışmaları 4 ana başlıkta gerçekleştirdiklerini belirten Asan, “Öncelikle fiziki konuları ele alıyoruz. Ardından ekonomik imkânlar değerlendiriliyor. Eğitim imkânlarının sağlanmasının ardından nitelikli personel desteği sağlanıyor.” dedi.

Çocuk koruma politikalarını aile odaklı koruma öncelikli yürüttüklerini anlatan Asan, “Öncelikle çocukların aile yayında bakılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu mümkün değilse koruyucu ve evlat edinme koşullarının sağlanması için çalışıyoruz. Bu yolu da yapamadığımız zaman son olarak kurumlar yoluyla bakımı sağlıyoruz. Bakanlık olarak çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları, sevgi evleri ve çocuk evleri olmak üzer 4 birimde çocuklara bakıyoruz.” şeklinde konuştu.

2014 yılı sonuna kadar çocuk yuvası ve yetiştirme yurtlarını kapatmayı hedeflediklerini kaydeden Asan, “Çocuk yuvalarında 0–12 yaş korunmaya muhtaç çocuklar bakılıyor. 46 çocuk yuvasında 2 bin 665 çocuğa bakılıyor. Yuvalarda 8 çocuk için 1 bakım elemanı hizmet veriyor. Yetiştirme yurtlarında 13–18 yaş arası çocuklar yatılı olarak kalıyor. Buralarda üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile çocuklarımızın hayata daha iyi hazırlanmaları için eğitimler veriliyor. Yetiştirme yurtlarında her türlü mesleki eğitimde verilmekte. 65 yetiştirme yurdundan 2 bin 956 çocuğumuz kalıyor. 10–12 yaş çocuklarımızın villa tipi evlerde kalmalarının sağlandığı 45 Sevgi Evi’nde ise 3 bin 301 çocuğumuza bakılıyor. Her türlü konforun sağlandığı çalışma, dinlenme odalarının bulunduğu bu evlerde çocuklar ev ortamında yetişiyor. Sevgi evleri şehrin belli bir yerinde demir parmaklıklarla çevirili izole bir sistem. Son olarak 6-8 çocuğun bir apartman dairesinde yaşamını sürdürdüğü çocuk evlerimiz mevcut. Halkla iç içe bir apartman dairesinde 4 personelle birlikle yaşıyor çocuklarımız. 649 çocuk evinde 3 bin 581 çocuk kalıyor.” şeklinde konuştu.

2014 yılından itibaren 0–6 yaş arası korunmaya muhtaç çocukların koruyucu aile yanında bakımının hedeflendiğini belirten Asan, “Çocuklarımızın ilk etapta kendi ailesi yanına bakımın sağlanmasını planlıyoruz. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle aile çocuğuna bakamıyorsa aileye ekonomik destek veriyoruz. Bu kapsamda 8 bin 861 çocuğu ekonomik destekle ailesinin yayına döndürdük. Bu ailelere aylık 571 bin lira ödüyoruz. 2012 yılında 42 bin 482 çocuğumuzu ailenin yanında destek veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

"1,5 AYDA 981 AİLE KORUYUCU OLMAK İÇİN BAKANLIĞIMIZA BAŞVURDU"

21 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da 200 ailenin katılımıyla koruyucu aile hizmeti bilgilendirme toplantısına düzenlendiğini belirten Aşkın Asan, “1,5 aylık kampanya kapsamında 981 ailemiz koruyucu aile olmak için başvuruda bulundu. Bunların 146’sının işlemi tamamlandı. 579 ailenin işlemleri ise devam ediyor. 36 çocuğumuz koruyucu ailemizin yanına yerleştirildi. Kampanya sayesinde 1 yılda alacağımız koruyucu aile başvurusunu 1,5 ayda aldık. O yüzden kampanyalara büyük önem veriyoruz.”

        KOZA Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'nde 7 ayrı kurumun tek çatı altında hizmet verdiğini anlatan Asan, “Yaptığımız çalışmalarda KOZA’lara başvuranların yüzde 98’i kadın. Başvuruda bulunanların yüzde 90’ının ekonomik güvencesi yok. Merkezimize gelenlerin yüzde 68’i eşlerinden şiddet görüyor. Şiddet uygulayanların yüzde 40’ı alkol ve madde bağımlısı.” dedi.

        KOZA’dan şiddete uğrayan ya da risk altındaki kadınlar, şiddet uygulayan bireyler ve toplumun tüm taraflarının (kadın, erkek, çocuk, kamu, özel, üniversite, STK) yararlandığını belirten Asan, KOZA’ların öncelikli pilot iller olarak belirlenen Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Malatya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Trabzon’da hizmet verdiğini söyledi.

        KOZA merkezleri, farklı kurumların birimlerini tek çatı altında toplayan yapısıyla şiddetle mücadelede daha etkin ve daha hızlı hizmet sunmayı hedeflendiğini anlatan Asan, “KOZA Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'nde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personelinin yanı sıra; İçişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Çalışma bakanlıkları personeli ile barolar, üniversite ve sivil toplum kuruluş temsilcileri görev yapıyor. Merkezde hizmetlerin etkin bir biçimde sunumuna yetecek sayı ve nitelikte psikolog, sosyal çalışmacı, hukukçu, sosyolog, çocuk gelişimci gibi meslek elemanları ile sağlık personeli, eğitimci, kolluk görevlisi ve idari personel bulunuyor. Tüm hizmetler doğrudan doğruya, planlama - bilgilendirme - yönlendirme - izleme - değerlendirme ve yeniden planlama döngüsü içinde sunuluyor.” açıklamasında bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER