ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 13:29

Şiddet uygulayan erkek elektronik bileklikle takip edilebilecek


Haklarında uzaklaştırma kararı verilenler, cep telefonu ve Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) altyapılarının da kullanıldığı, güneş enerjisiyle çalışan elektronik bileklikle takip edilebilecek.
Kadına Şiddeti Önlemeye Yönelik Akıllı Elektronik Bileklik ve Takip Sistemi Projesi kapsamında geliştirilecek harita destekli yazılım aracalığıyla, hakkında uzaklaştırma kararı verilen kişiler, yaklaşmaması gereken bölgeler tanımlanarak, takip edilebilecek.
Ankara Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asım Egemen Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl yürürlüğe giren Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun gereğince kaymakamlıklar ve il, ilçe emniyet müdürlüklerine, şiddet eğilimi olan aile bireyleri için evden uzaklaştırma kararı verme yetkisinin tanındığını hatırlattı.
Uygulamanın bir yılı aşkın süredir devam ediyor olmasına rağmen üzücü olayların önüne geçilemediğini ifade eden Yılmaz, geliştirdiklerini Akıllı Elektronik Bileklik ve Takip Sistemiyle, hakkında uzaklaştırma kararı verilmiş kişinin yaklaşmaması gereken eş ve çocukların evi, iş yeri, okulu, dershane gibi yerler arasındaki ana güzergahların tanımlanabileceğini bildirdi.
Kişinin yasak bölgelere yaklaşmaya teşebbüs etmesi durumunda erken önlem alınarak yaşanacak olumsuz durumların önüne geçilebileceğini savunan Yılmaz, takip ve kontrol işleminin, kişisel masaüstü, dizüstü bilgisayarlardan, tablet bilgisayar ve akıllı cep telefonları üzerinden de yapılabildiğini söyledi.
-"Yazılım, belediye uygulamalarıyla entegre edilebilir"
Proje kapsamında geliştirilen takip yazılımının, belediye uygulamaları ile entegre edilebileceğini vurgulayan Yılmaz, "Böylece haklarında uzaklaştırma kararı verilmiş bireylerin herhangi bir toplu taşıma aracı kullanıp kullanmadığı, söz konusu araca ne zaman ve hangi durakta bindiği gibi detaylara erişilmesi, bunların adli mercilerce zabıt altına alınması da teknik olarak mümkün" diye konuştu.
-"Kurumlardan projeye destek vermelerini bekliyoruz"
Teknik altyapı olarak cep telefonu ve GPS'in kullanılması nedeniyle, proje kapsamında geliştirilen takip sisteminin farklı sosyal sorumluluk projelerine de kolayca uyarlanabileceğine işaret eden Yılmaz, "Ülkemizdeki yaşlı nüfusun hızla artmasından ötürü giderek yaygınlaşan Alzheimer ve Demans hastalığından muzdarip kişilerin takibi; yine ülkemizin kanayan bir yarası olan çocuk kaçırma ve istismarı olaylarına karşı çocukların takibi gibi birçok farklı projenin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi de olanak dahilindedir" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER