ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 16:14

''Şiddet, şiddeti doğurur"


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın şiddetten arınmış, şiddetin her türlüsünü reddeden bir toplumsal bilinçlenmeyi hedeflediği bildirildi.
    
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde görsel ve yazılı basında bir derneğin ''kadınlara silah eğitimi verdiği'' yönünde çıkan haberler hatırlatılarak, şiddetin her kime ve hangi nedenle uygulanırsa uygulansın, başlı başına bir sorun ve mücadele edilmesi gereken bir olgu olduğu vurgulandı.
    
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bu nedenle, sıfır tolerans anlayışıyla, sadece kadına yönelik şiddetle veya aile içi şiddetle mücadele etmekle kalmayıp, toplumda tüm bireylere yöneltilen her tür şiddetle mücadelede kararlı olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
    
''Bu kapsamda başta yasal düzenlemeler ve bilinçlendirme kampanyaları olmak üzere birçok çalışma yapılmaktadır. Şiddeti şiddetle çözme anlayışı, sorunu daha büyüten, yeni sorunların ortaya çıkmasına sebep olan, hukuku yok sayan bir yöntemdir.
    
Unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir, bu ülkenin vatandaşları da eylem ve söylemlerinde hukuk devleti ilkelerine uygun hareket etmek zorundadır.
    
Şiddeti besleyen, destekleyen ve şiddete hoşgörü ortamı hazırlayan tüm düşünce kalıplarının karşısında durmak, kadına karşı şiddetle mücadelenin de önceliğidir.
    
Bu nedenle Bakanlığımız şiddeti toplumsal bir sorun, halk sağlığı sorunu olarak görmektedir. Şiddet, şiddeti doğurur. Biz şiddetten arınmış, şiddetin her türlüsünü reddeden bir toplumsal bilinçlenme istiyoruz.
    
Şiddetle mücadeleyi, 74 milyonun seferberliğiyle hep birlikte silahsız, şiddetsiz çözeceğiz.''
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER