ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 13:45

SGK sağlık bilgilerimizi satacak mı?

SGK sağlık bilgilerimizi satacak mı?


Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay, SGK'nın gelir attırmak için ilaç tüketim ve hastalık bilgilerini satacağı yönündeki iddialar üzerine, ''hastaların kişisel verilerini satmanın kabullenebilecek herhangi bir tarafı yok'' değerlendirmesinde bulundu.
    
Kızılay, yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, ''SGK'nın gelir artırma çalışmaları kapsamında ilçe ilçe ilaç tüketim ve hastalık bilgilerini 72 milyon lira yıllık gelir karşılığında bir şirkete satmak için sözleşme imzaladığı ve yerli-yabancı başka firmaların talebi halinde o firmalara da bilgileri satabileceği'' yönünde haberlerinin yer aldığını hatırlatarak, sağlıkla ilgili verilerin kamu dışındaki kişi ve kurumlara verilecek olmasının, kişisel verilerin güvenliği açısından ciddi kaygılar yarattığını ifade etti.
    
Sağlık verilerine sahip olmanın global ilaç firmaları açısından paha biçilemez bir öneme sahip olduğuna dikkati çeken Kızılay, bir ilaç firmasının herhangi bir bölgede en çok karşılaşılan hastalıkların ne olduğu, bu hastalığa yönelik doktorlar tarafından önerilen ilaçların hangileri olduğu ve insanların bu ilaçlara ne kadar para ödedikleri gibi detayları bilmesi halinde üretimini daha çok bu ilaçlara kaydıracağını anlattı.
    
Kızılay, ''Dolayısıyla bu durum da belki de hiç farkında olunmadan halk sağlığını tehdit edecek bir problem çıkmasına olanak sağlanmaktadır. Çünkü ilaç firmaları, kendilerine gelir kapısı olacak ilaçları üretmek daha cazip geleceğinden, daha az talep edilen diğer ilaçları önemsiz görüp o ilaçları üretmeyi azaltacak ve ne yazık ki bu süreçte hastalar mağdur olacaktır'' ifadelerini kullandı.
    
Haberde, Türkiye'nin ilaç verilerini alan bu şirketin, bu istatistikleri raporlayarak isteyen yerli yabancı her kuruluşa rahatlıkla satabileceği iddiasının da yer aldığını belirten Kızılay, şunları kaydetti:
    
''SGK'nın sağlık harcamalarını azaltabilmek ya da sabit tutabilmek adına tasarruf politikasına gitmesi ya da gelirini artırmak için yeni yöntemler geliştirmesi elbette ki normal karşılanacak bir durumdur, ancak kullanacağı yöntemin içinde hastaların kişisel verilerini satmak yer alıyorsa bunun kabullenebilecek herhangi bir tarafı yoktur.
    
İnsanların en hassas oldukları alan olan sağlık, sadece ekonomik kar gütme amacıyla sömürülemeyecek en hassas alanların başında gelmektedir. SGK eğer gelirini artırmak istiyorsa, daha güvenilir ve etkin yöntemlere başvurmalı, halk sağlığını tehdit edici yöntemlerden acilen vazgeçmelidir.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER