ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 18:31

SGK Başkanı, teknik alt yapıyı anlattı


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, ''Sadece bir e-devlet şifresi alarak sosyal güvenlikle ilgili her türlü konuyu öğrenebileceğiniz teknik alt yapımız var'' dedi.

Acar, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Davut Altan Meclis Toplantı Salonu'nda düzenlenen ''Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları'' isimli konferansa konuşmacı olarak katıldı.
    
Sosyal güvenlik konusunun Türkiye'de en çok dikkati çeken konuların başında geldiğini belirten Acar, Sosyal Güvenlik Reformu'nun Türkiye tarihi açısından çok önemli olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
    
''Bu reformla sigorta hak ve yükümlülüklerinin eşitlendiği mali olarak sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sisteminin temelleri atılmış oldu. Bunun dışında genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmiş oldu. Bu iki konu devrim niteliğinde konulardır. Sosyal güvenlik konusu 74 milyon insanı ilgilendiren bir alandır. Burada yapacağınız hizmetler iyi olursa 74 milyon nüfus bundan olumlu etkilenecektir. Burada yaptığınız hizmetler iyi olmadığı takdirde 74 milyon insan bundan olumsuz etkilenecektir.''
    
Türkiye'de 10.4 milyon emekli olduğunu hatırlatan Acar, ''Maalesef bu sayı çok fazla. Geçmiş dönemin yanlışlarının faturasını biz ödüyoruz. İki bin yılı öncesinde yaşı kaldırdık. Peki nereye kadar sürdürebileceksiniz- Tabii ki, sürdüremezsiniz'' diye konuştu.
    
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, talep edilmesi durumunda bütün emekli maaşlarını evde ödeyebilecek bir alt yapıya ulaştığını ifade eden Acar, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
'' Eskiden belirli sınırlandırmalar getiriyorduk. Şimdi isteyen herkese maaşını evinde ödeyebileceğimiz bir alt yapıya sahibiz. Sağlık karneleri kaldırıldı. Artık kimlik numarasıyla hastahaneye gidip hizmet alabiliyorsunuz. Kalın, siyah kaplı maaş cüzdanları tarihe karıştı. Birçok kuruma müracaat ederken SSK'dan, Bağkur'dan belge istenirdi, bunların hepsini vatandaşlar internet üzerinden alabiliyorlar. Bu süreçte yüzlerce e-devlet projesi hayata geçirilmiş oldu. Sadece bir e-devlet şifresi alarak sosyal güvenlikle ilgili her türlü konuyu öğrenebileceğiniz teknik alt yapımız var.''
    
Konferansa, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, çok sayıda kaymakam ve işadamı katıldı.
    
Konferansta, Sigorta Primleri Genel Müdür Vekili Cüneyt Olgaç'ta bir sunum yaptı.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER