ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 18:12

Şeyh Sadi Türbesi'nde incelendi


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tarihçi yazar Baki Sarısakal ile birlikte Şeyh Sadi Türbesi'nde incelemelerde bulundu.

Kurtuluş Savaşı tarihinde çok önemli bir yeri olan ve şehirde Kuvayi Milliye hareketinin ilk toplantılarının yapıldığı yer olan Şeyh Sadi Türbesi'ndeki ziyarette Başkan Yılmaz restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Yapılan ziyarette başkana eşlik eden ve söz konusu yerle ilgili onlarca belgeye sahip olan tarihçi yazar Baki Sarısakal, “Yaptığım araştırmalarda bulduğum belgelere göre Atatürk Samsun’dan Havza’ya hareket etmeden önce bir direniş örgütü kurulup ilk direniş toplantılarının yapılması için talimat verdi. İşte içerisinde vasiyeti gereği Şeyh Sadi’nin mezarının da bulunduğu bina, o günlerde ibadet amacıyla da kullanıldığı ve dikkat çekmeyeceği için ilk direniş toplantılarını yapıldığı yer oldu.” dedi.

    Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz anlatılan hikayeler üzerine söz konusu binanın içerisinde bulunduğu arazi ile birlikte satın alındığını ve Kurtuluş Müzesi yapılması amacıyla restorasyon çalışmaları başlattığını söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER