ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 16:47

Şeyh Ömer Zahid toprağa verildi

Şeyh Ömer Zahid toprağa verildi


Cizre'nin İslam alimlerinden Şeyh Seyyid Ömer Zahid El-Cezeri, 121 yaşında vefat etti. Dün akşam vefat eden kanaat önderi Ömer Zahid, binlerce seveni tarafından toprağa verildi.

1892 yılında Şırnak'ın Cizre ilçesinde dünyaya gelen Şeyh Ömer Zahid, Gaziantep'te tedavi gördüğü hastanede dün akşam vefat etti. 121 yaşında Hakk'a yürüyen Şeyh Zahid için cenaze töreni düzenlendi. Ulu Cami'de yapılan cenaze törenine AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Elçi, AK Parti il merkezi ve ilçe başkanları, yakınları ve çok sayıda seveni katıldı. Ulu Cami'ye getirilen cenazesi kılınan cenaze namazından sonra omuzlar üstünde asri mezarlığa götürüldü. Şeyh Seyyid Ömer Zahid El-Cezeri, binlerce seveni tarafından toprağa verildi.

Cenaze törenine katılan AK Parti Milletvekili Emin Dindar, “Şeyh Ömer Zahid vefat etmiştir. Tüm yakınları ve Cizremizin başı sağ olsun. Çok takvalı bir insandı. Bir Allah dostuydu. Allah bizi cenaze hayırlarından mahrum etmesin. Allah ona da cennet nasip eylesin. Allah bize huzur ve barış nasip etsin. Hepimizin başı sağ olsun.” dedi.

Cizre Ticaret Odası Başkanı Adnan Elçi de, “Çok iyi bir alim ve dindar bir insandı. Bölgemizde de çok söz sahibi ve halk tarafından çok sevilen bir kanaat öneriydi. En son Cizre’den Antep’e yerleşmişti. Antep’te de çok seveni vardı. Allah yerini cennet yapsın. Ailesinin başı sağ olsun.” diye konuştu.

Vatandaşlardan Zeki Macartay ise “Şeyh Ömer Zahid, hep barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik için dua eden bir insandı. Son zamanlarda bölgemizde yaşanan rahatsızlık ve hastalık için çok defa yanına gidiyorduk ve ona bunu anlattığımızda bize, 'Hiç merak etmeyin, ben de bu konuda hep dua ediyorum, inşallah bu akan kan duracak ve barış, kardeşlik bölgemize gelecek ve kurt koyun beraber gezecek' diyordu. Devamlı barış ve kardeşlik için duaları eksik olmuyordu.” şeklinde konuştu.

Şeyh Ömer Zahid'in torunlarından Kemal Yıldırım, “Dedem yetim büyümüştü. Kur'an ve dini derslerin bir kısmını annesinin yanında okumuştu. Din eğitimi için daha sonra Suriye’ye gitmişti. Yaklaşık 4 yıl Suriye’de kalmıştır. Mısır’da 2 yıl kalmıştır. En önemli özelliği ahlakı çok güzeldi. Kim olursa olsun hep güzel ahlakla insanlara davranıyordu. Hiç kimsenin kalbini kırmıyordu.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER