ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Şubat 2013 Pazartesi 14:38

'Sevgililer Günü' esnafa umut kapısı oldu

Sevgililer Günü esnafa umut kapısı oldu


 Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç, ekonomideki büyümenin yavaşlaması ile piyasalarda durgunluk yaşandığını belirterek, esnafa 'Sevgililer Günü'nün umut kapısı olduğunu söyledi.

Sevilen insanları anmak için alınan hediyeler ile aynı zamanda ekonomiye de katkıda bulunulduğunu kaydeden Kılıç, ''Ödenmesi gereken vergilerden, faturalardan ve prim borçlarından bunalan esnaf, piyasanın canlanmasıyla artık nefes almak istiyor. ''dedi.

Bu özel günde alışverişin artacağı beklentisiyle çiçekçisinden kuyumcusuna, pastacısından konfeksiyoncusuna, terzisinden restorantına, taksicisinden hediyelik eşya satanına kadar yaklaşık 57 dalda iş yapan esnaf ve sanatkarın hazırlık yaptığını ifade eden Kılıç, ''Esnafımız umudunu bu senenin ilk özel günü olan 'Sevgililer Günü'ne taşıyarak, sevdiğini unutmayan insanımızın yapacağı alışverişi bekliyor. '' dedi.
Sevgililer günü kartla yapılan harcamaların 2008 yılında 420 milyon 300 bin TL, 2009 yılında 642 milyon TL, 2010 yılında 639 milyon TL, 2011 yılında 713 milyon TL, 2012 yılında da tahmini 1 milyar TL'ye yakın harcama yapıldığını dile getiren Kılıç, ''Sevgililer Günü'nde bir önceki hafta ile karşılaştırıldığında yiyecek içecek sektöründe yüzde 29 artış, kuyumcular ile çiçekçilerin cirosu ise ikiye üçe katlanıyor. Son 5 yılda 14 Şubat günü kartla yapılan 3 milyar 414 milyon lira civarında ki harcamalara bir de nakit alışveriş eklendiğinde 5-6 milyar liralık piyasaya para girişi olmuş, ekonomiyi hareketlendirmiştir. Haksız rekabet yapan korsan satıcılardan ve ucuzdur diye kalitesinden şüphelendiğiniz yerlerden alışveriş yapıp, paranızı savurmayın. Bilhassa tanıdık kuyumcuları tercih edin. Küçük bir hediyeyle, bir buket çiçekle bile bu anlamlı günün sıcaklığını yakalayabilirsiniz. ''

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER