ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 12:11

‘Sevgi Çiçeği’ Gölbaşı’nda açtı


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özel çevre koruma bölgelerindeki tür ile habibat koruma ve izleme çalışmaları için Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 494 bitki, 12 sürüngen, 83 kuş ve 25 memeli türü tespit etti.

    Bakanlık tarafından Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yapılan arazi çalışmalarında 493 bitki türünün bulunduğu ve 47 tanesinin endemik olduğu gözlendi. Fauna çalışmaları sonucunda 3 tane 2 yaşamlı tür, 83 farklı kuş türü, 25 memeli türü, 12 farklı sürüngen türü ve 13 farklı balık türü tespit edildi.

    RAMSAR’A ADAY

    Mogan - Eymir Gölleri ve sulak alanları; 227 kuş türü tarafından barınma, üreme, konaklama amaçlı kullanılan ve Türkiye’de Ramsar'a(Ramsar Sulak Alanlar Sözleşmesi) aday gösterilen önemli kuş alanları arasında yer alıyor. Bu kuş türlerinin 40'ı bölgede üremekte, 30'u bütün yıl gözlenmekte diğerleri ise göç zamanı veya sadece göl çevresinde görülüyor.

    Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan ve Türkiye'nin taraf olduğu Bern Sözleşmesi Annex II'de (Kesinlikle Korunması Gerekli Türler Listesi) yer alan alacabalıkçıl ve küçük balaban, dikkuyruk ve küçük kerkenez korunması gereken mutlak türler arasında yer alıyor.

    SEVGİ ÇİÇEĞİ

    Bölgeyi karakterize eden bitki türleri olarak, Dikmen alıcı, Düğün çiçeği, Gelincik Badem, Ölmez otu ve Sevgi çiçeği sayılabilir. Proje sonucunda endemik bir tür olan Sevgi Çiçeğinin bulunduğu lokalitelerde koruma ve izleme çalışmalarının yapılması, yöre halkının bilinçlendirilmesi ve Sevgi Çiçeğinin tanıtılması amaçlanıyor.

    Proje çerçevesinde bölgede Mogan Gölü yüzey temizliği, göl etrafı katı atıkların toplanması, bölge halkına okullarda eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER