ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 11:19

Sevdiklerini iyileştirdiler, aynı hastalığa yakalandılar


ocaeli'de yaşayan Nuran Görsen ve Birgül Karagöz, sevdiklerinin yakalandığı ve iyileşmeleri için yıllarca birlikte mücadele ettikleri kansere yakalanmanın hüznünü yaşıyor.
     İzmit'te yaşayan 59 yaşındaki ev hanımı Nuran Görsen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2.5 yıldır akciğer kanseriyle mücadele ettiğini anlatarak, tedavi sürecinin çok ağır geçtiğini belirtti.
     Kız kardeşinin 4 kez beyin ameliyatı geçirdiğini, daha sonra meme kanserine yakalandığını ifade eden Görsen, ''Yıllarca kardeşime baktım. Şükür o iyileşti ama ben hasta oldum. Şimdi de kardeşim bana bakıyor'' dedi.
     Görsen, sigara ve alkol kullanmadığı ancak stres ve üzüntüden bu hastalığa yakalandığını dile getirerek, zatürre şikayetiyle başvurduğu hastanede akciğer kanseri olduğunu öğrendiğini aktardı.
     Kemoterapi ve Radyoterapi tedavileri gördüğünü belirten Görsen, hastalığına rağmen hayattan kopmayarak umudunu yitirmediğini vurguladı.
     Görsen, el sanatlarını çok sevdiği için boş zamanlarında kursa gittiğine dikkati çeken, kursta kendisini çok iyi hissettiğini, hastalığını unuttuğunu söyledi.
     Sosyal olmanın tedavi sürecine olumlu etkisinin olduğuna inandığını ifade eden Görsen, ''Kemoterapiden sonra halsizlik, mide bulantısı, baş ağrım oluyor. İlk birkaç gün dinleniyorum sonra yağlı boya tablo yapmaya devam ediyorum. Yağlı tablo yaparken her şeyi, hastalığımı unutuyorum. Bana çok moral veriyor. Ben yatan bir hasta olmak istemiyorum'' diye konuştu.
    
     -''Şimdi ben ablama destek oluyorum''-
    
     Hastalığını öğrendikten sonra daha fazla el sanatlarına yöneldiğini vurgulayan Görsen, hastalara, kanseri yenmeleri için el becerilerine ve kurslara yönelmelerini tavsiye ettiğini bildirdi.
     Ablası Nuran Görsen'in desteğiyle yakalandığı meme kanserini yenmeyi başaran Nurşen Görsel de beyin ameliyatı olduktan sonra meme kanserine yakalandığını anlattı.
     Tedavi sürecinde 6 seans kemoterapi gördükten sonra bir göğsünün alındığını dile getirerek, şöyle konuştu:
     ''5 yıl önce göğsüm tamamen alındı. Şimdi çok iyiyim. Kontrollerime düzenli olarak gidiyorum. Kanser hastaları, morallerini yüksek tutsunlar. Hayattan kopmasınlar. Ben ailemin ve ablamın desteği sayesinde hastalığı atlattım. Şimdi ablama destek oluyorum. Aynı hastalığı yaşadığımız için neler çektiğini anlayabiliyorum. Çok zor bir hastalık. Tedavi süreci de o kadar ağır. Ablam her şeye rağmen yaşama sevincini kaybetmedi. Annem alzheimer hastası. Bir yandan annemle de ilgileniyoruz.''
    
     -''Oğlunun iyileşmesine sevindi ama...''
    
     Yumurtalık kanseri olan oğlu için yıllarca hastanelerde dolaşarak mücadele veren 37 yaşındaki Birgül Karagöz ise oğlunun kanseri yendiği haberi üzerine yaşadığı sevinç yarım kaldı.
     Göğsünde meydana gelen yarılma ve çökme nedeniyle hastaneye gittiğininde meme kanseri olduğunu öğrendiğini anlatan Karagöz, göğsündeki kitlenin yayıldığını ancak doktorların tedavinin iyi gittiğini söylediğini aktardı.
     Oğlu kanseri yendikten sonra böyle bir hastalığa yakalanmanın kendilerini üzdüğünü ifade eden Karagöz, hastalığıyla mücadele ederken geçim sıkıntısı nedeniyle zaman zaman evlere temizlik yapmaya gittiğini dile getirdi.
     Karagöz, tedavi sürecinde yüz felci geçirdiğini ve yürümekte de zorluk yaşadığını belirterek, zihinsel engelli bir çocuklarının da bulunduğunu onunla da ayrıca ilgilenmek zorunda kaldıklarını bildirdi.
     Eşinin iş bulamaması nedeniyle 4 çocuğuyla tek odalı evde geçim mücadelesi verdiklerini anlatan Karagöz, ''Tek odalı evde 6 kişi kalıyoruz. İyileşmem için hijyenik bir ortamda yaşamam lazım. Ancak maddi durumumuz yok'' ifadesini kullandı.
    
     -''Hastanede kurslar açıyoruz''-
    
     Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Gülay Sökül de Kanserle Mücadele Haftası dolayısıyla birçok etkinlik yaptıklarını, hastaları sık sık ziyaret ettiklerini belirtti.
     Kendisinin de meme kanserini, ailesinin desteği sayesinde yendiğini dile getiren Sökül, 2 ay önce beyninde tümör tespit edildiğini, bu hastalığı da yeneceğine inandığını bildirdi.
     Sökül, her ay hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek eğitimleri verdiklerini, el sanatlarıyla ilgilenen hastaların motivasyonlarının arttığını ifade eden Sökül, sosyal hayattan kopmadıkları için yeni arkadaşlıklar edindiklerini söyledi.
     Kocaeli Devlet Hastanesi ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hastaların talepleri doğrultusunda kurslar açtıklarına dikkati çeken Sökül, ''Hastaların yaptığı eserleri daha sonra sergiliyoruz. Hastalar, kendi el emeklerini de satışa sunabiliyorlar. Kemoterapi almaya gelen hastalar bir süre bekliyor. Bu bekleme sürecini kurslarla dolduruyoruz'' diye konuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER