ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 10:11

SETA Vakfının "2013'te Türkiye" raporu


Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfınca (SETA) yayımlanan "2013'te Türkiye" raporunda, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerinin 2014 yılında ilerleyeceği, vize serbestliği konusunda önemli adımlar atılabileceğinin öngörüldüğü bildirildi.
Çözüm sürecinden Gezi olaylarına, Suriye'deki iç savaştan Mısır'daki darbeye, iç ve dış politika, hukuk ve insan hakları, eğitim ve ekonomi alanlarındaki gelişmelerin analiz edildiği raporda, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerinin devamına yönelik Fransa hükümetinin tutum değişikliğinin, büyük ölçüde iktidarı devralan sosyalistlerin Türkiye ile ilişkilere yeni ivme kazandırmak isteğine bağlanabileceği belirtildi.
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'nin AB üyeliğine muhalefetini sürdürdüğüne işaret edilen raporda, "İki ülkeyi Türkiye ile yeni faslın açılmasını gündeme getirmeye iten en önemli sebepler arasında Türkiye'de artan AB'ye yönelik hayal kırıklığı ve Müslüman NATO ülkesi olarak Batı için kilit konumda bulunan Türkiye'nin Suriye krizinde üstlendiği sorumluluk gösterilmektedir" ifadesine yer verildi.
AB üyelik müzakerelerine uzun aradan sonra dönülmesinin Türkiye'nin AB'yi ilgilendiren meselelerinde olumlu hava yarattığı aktarılan raporda, "Önümüzdeki sene bu meselelerin çözümü için daha hızlı yol alınması ümitleri arttı fakat yine de Türkiye'nin üyelik süreci dikenli yol olmaya devam ediyor. Almanya ve Fransa'nın müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik olumlu tavrı, müzakerelerin üyelikle sonuçlanmasına olumlu baktıkları anlamına gelmediğinden, 'Türkiye için tünelin ucu hala görünmüyor' demek yanlış olmaz" değerlendirmesinde bulunuldu.
Raporda, şunlar kaydedildi:
"Başbakan Erdoğan'ın kasım ayında Moskova'ya yaptığı ziyarette, Türkiye'nin kabul edilmesi durumunda AB'ye alternatif olarak Şanghay İşbirliği Teşkilatı'na girebileceğini tekrarlaması, Türkiye'nin AB'ye üye olabileceğine dair kuvvetli inancı olmadığının göstergesidir.
Yıl içinde Nabucco yerine TAP'ın kabulü ve Rusya'nın baskıları üzerine Ukrayna'nın AB ile ortaklık anlaşması imzalamayı reddetmesi, AB için önemli hayal kırıklıkları olurken, Rusya'nın Doğu Avrupa'daki ekonomik ve siyasi gücünü perçinledi. Ayrıca, İngiltere'de muhafazakar hükümetin önümüzdeki seçimlerde iktidar olduğu takdirde AB üyeliğinden ayrılmayı referanduma sunacak olması, AB için daralma sinyalleri veriyor.
Bu şartlar altında AB'nin Türkiye ile işbirliğine eskisinden daha fazla önem vermek isteyeceği öngörülebilir. Özellikle AK Parti'nin son hamlesinin ve Başbakan Erdoğan'ın Şanghay'ı ve Orta Asya Cumhuriyetleri ile serbest ticaret anlaşmaları imzalanmasını gündemde tutmasının, AB çevrelerini endişeye sevk etmesi beklenebilir. Dolayısıyla 2014 yılı için üyelik müzakerelerinin ilerleyeceğini ve hatta vize serbestliği konusunda önemli adımlar atılabileceğini öngörmek mümkündür."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER