ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 16:24

SESİAD’dan Tanzanya çıkarması


Tanzanya’da iş görüşmesi yapan Seydişehir Sanayici ve İşadamları Derneği (SESİAD), ileriye dönük yatırım planlarıyla döndü.

SESİAD yönetim kurulu ve üyelerinden oluşan grup, Darusselam’da bulunan Türk ve Tanzanya işadamları Derneğini (ABITAT) ziyaret etti. Amaçlarının gelişen Afrika ülkeleri ekonomisinde, Türk yatırımcılar için fırsatların neler olduğunun tespiti için böyle bir seyahat gerçekleştirdiklerini ifade eden SESİAD üyesi Yaşar Tosun, iş fırsatları ve tarımsal ekonomi konusunda bilgi aldıklarını, yapılan ikili görüşmelerde Darusselam’da tarımsal faaliyet için Türkiye’den gelip yatırım yapılabileceği ve ileriye dönük yatırım olabileceğini belirtti.

Darusselam’da inşaat sektöründe 2 yıldır faaliyet gösteren Erzurumlu işadamı Murat Polat ülkenin bakir yatırım alanları hakkında bilgi verip şunları söyledi: "Türkiye bu topraklarda mutlaka yatırım yapmalı. Biz inşaat firması olarak bina yapıp kiralama sistemi ile veriyoruz. Buradaki ortaklarımızla beraber inşaat işinde Tanzanya hükümetinden destek alıyoruz. Destekleme iyi. Tarım ve inşaat konusunda Seydişehirli arkadaşlarımızı buralara bekleriz."

Tanzanya ve ekonomisi hakkında bilgi veren ABITAT Genel Sekreteri Metin Er de 43 trilyon dolarlık doğalgaz rezervinin keşfedildiği ve gelecek 10 yıl içerisinde çok büyük yatırımların gerçekleşeceği düşünülen Tanzanya’ya Türklerin gelmesi yönünde teşvik ettiklerini, Kurban Bayramı'ndan önce Kayserili işadamlarının geldiğini ve görüşmeler yaptığını belirten Er, “Tanzanya yeni inşa edilecek bir ülke, tüm sektörler için inanılmaz yatırım imkânları bulunuyor” dedi.

Tanzanya’nın doğalgaz rezervlerinin bulunmasından sonra hızla gelişeceğini ve bundan 5-10 yıl sonra yatırım yapma imkânlarının zorlaşacağını vurgulayan Er, Afrika’nın diğer ülkelerine nazaran Tanzanya’nın daha güvenli bir ülke olduğunu belirtip, "Darusselam’da ki limandan dolayı 7 ülkenin ekonomik merkezi durumunda ve Afrika’daki 3 ekonomik birliğin tek üyesi. Bundan dolayı da özel bir statüye sahip bir ülke. Stratejik bir yerde. Buraya Türk işadamlarını bekliyoruz. Türk ve Tanzanya işadamları olarak yatırıma gelen misafirlerimize her türlü rehberlik yardımını yaparız." dedi.

SESİAD üyesi Mustafa Koçak da 43 trilyon dolarlık doğalgaz rezervinin keşfedilmesi ile ileride tam yatırım merkezi olma potansiyeline sahip Tanzanya’da yatırım fırsatlarının yanı sıra burada ülkemizi temsil eden Feza Okulları’nın bir köprü vazifesi gördüğünü belirtti. Koçak, “Burada canla başla çalışan öğretmenlerimizden Allah razı olsun, bu okulların yapımında emeği geçen Türk işadamlarını gönülden kutluyorum.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER