ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 14:39

"Sert'in hamileliği iyi gidiyor"


 Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, dünyanın ilk kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert'in hamileliğiyle ilgili olarak, "Bebeğin varlığı kalp atışlarıyla devam ediyor ve hamililik süreci iyi gidiyor-" dedi.
     Kurtcephe, edebiyat fakültesi binasının açılışında yaptığı konuşmada, Akdeniz Üniversitesi'nin sağlık alanında dünyanın lideri kabul edildiğini söyledi.
     Dünyanın ilk kadavradan rahim nakli yapılan Sert'in hamileliğiyle ilgili yeni bilgiler geldiğini belirten Kurtcephe, "Aldığım bilgilere göre olumlu gelişmeler var. Her şey çok iyi gidiyor. Bebeğin varlığı kalp atışlarıyla gözüküyor ve hamililik süreci iyi gidiyor- diye konuştu.
     Rahmi olmadığı için hamile kalamayan 23 yaşındaki Sert'e, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından 8 Ağustos 2011'de gerçekleştirilen ve 7 saat süren operasyonla kadavradan rahim nakledilmişti.
     Nakilden sonra genç kadının hamile kalabilmesi için tedavi sürecine devam edildi. Yaklaşık 1,5 yıllık süreçte Sert için en iyi kalitede embriyolar donduruldu. Embriyoların rahme yerleştirilmesi için uygun bir an beklendi ve 2 Nisan'da embriyo transferi işlemi başlatıldı.
     Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal tarafından bir süre önce yapılan açıklamada, Sert'in beklenen gebelik sonuçlarının "uyumlu" olduğu açıklandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER