ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 21:37

Sertifikasız yayıncılara 30 bin TL ceza


Sertifikasız olarak faaliyet gösteren dolum tesisleri, fikir ve sanat eserlerinin çoğaltım, dağıtım veya satışını yapan matbaalar, yayınevleri, sinema salonları, CD kiralama, satış yerleri ve kitap satanlara 10 bin ile 30 bin TL arasında para cezası uygulanacak.

    Bursa Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile Fikir ve Sanat Eserlerinin Tespit Edildiği Materyallerinin Dolum, Çoğaltım ve Satışını Yapan veya Yayan İşletmelerin Sertifikalandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca sertifika denetimlerinin başlayacağı belirtildi. Buna göre, dolum tesisleri, fikir ve sanat eserlerinin çoğaltım, dağıtım veya satışını yapan matbaalar, yayınevleri, sinema salonları, fikir ve sanat eserlerinin ve bu eserleri içeren yapımlara ilişkin taşıyıcı materyallerin tespit, satış, dağıtım, ithalat ve pazarlamasını yapan veya bunları kiraya veren yerlerin (CD kiralama, satış yerleri, kitap satışı yerler) sertifika almak zorunda.

    Alınması zorunlu sertifikaları almaksızın faaliyet gösterdiği tespit edilenlere mülki idare amirlerince, 10 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar idari para cezasıyla cezalandırılacak. İlgili tüzel kişi hakkında ise verilecek idari para cezasının üst sınırı 50 bin lira olarak belirlendi. Emniyet açıklamasında, sertifika almak zorunluluğu bulunan işletmelerin denetimlerinin de yine İl Denetim Komisyonu’nca yapılacağı vurgulandı. Bursa Valiliği’nin oluruyla oluşturulan İl Denetim Komisyonu tarafından, 2013 yılı Mart ayından itibaren 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereği bandrollenmesi zorunlu olan eserlerin satışını yapan ve kiralayan işyerlerinde sertifika denetimleri yapılacak.

    Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu tür işyerlerini işleten vatandaşlarımızın kanunda ifadesini bulan yasal idari para cezası yaptırımıyla karşılaşmaması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden ilgili sertifikayı temin etmeleri gerekmektedir.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER