ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 14:59

Sertel: "Yayın yasağı bilgi kirliliğine yol açar"


Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, Hatay Reyhanlı’da meydana gelen patlamaların ardından yayın yasağı kararı alınması üzerine yaptığı açıklamada, “Sorumlu yayıncılık ilkesi zaten bu tip kan, vahşet görüntülerini yayınlamamayı gerektirir. Türk medyası bunun bilincindedir. Ancak yasakçı bir anlayışla halkın gerçekleri öğrenmesinin önüne geçilmesi daha vahim sonuçlar doğurur.” dedi.

Halkın haber alma hakkı adına görev yapan gazetecinin, halka karşı sorumluluğunun öteki tüm sorumluluklardan önce geldiğini belirten Sertel, “Gazeteci tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir. Gazetecinin karşısına çıkarılacak gizlilik, basın özgürlüğüne olduğu kadar halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına da zarar verir. Sorumlu yayıncılık ilkesi gereği bu tür kan, vahşet görüntüleri zaten yayınlanmaz. Türk medyası bunun bilincindedir. Ancak mahkeme kararıyla yayın yasağı getirilmesi daha vahim sonuçlara yol açar. Yasaklayıcı zihniyet, çözüm değil çözümsüzlük üretir.

Toplumun tüm kesimlerinde kafalarda çok sayıda soru işareti varken, yayın yasağı kararı bu soru işaretlerini daha da artıracaktır. Bu tür yasaklar ciddi bir bilgi kirliliği doğurur ve halkın yanlış bilgilenmesine sebep olur. Bu doğrultuda; basın mensuplarının kamuoyunun haber alma hakkı adına görev yaptığını bir kez daha hatırlatırken, Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak alınan kararın yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz.” diye ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER