ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 16:23

Seramikler, minik ellerle şekillenecek


 Gölcük Belediyesi bünyesindeki Sanat Galerisi Seramik Atölyesi'nde ilköğretim okulu öğrencilerinin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla ''Seramik Okulu'' açıldı.
     Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gölcük Sanat Galerisi'nin kurulduğu ilk günden itibaren, her kesime hizmet verdiğini ifade ederek, çocukların hayal dünyalarını geliştirmek, sanata ilgi duymalarını sağlamak amacıyla ''Çocuklarla Seramik Okulu'' projesini başlattıklarını söyledi.
     Ellibeş, çocuklara okul hayatlarında molalar verdirerek, yaratıcı sanatları tanıtmayı amaçladıkları projede, ilköğretim okulu öğrencilerinin hayallerini gerçekleştirmelerine katkıda bulunmayı hedeflediklerini kaydetti.
     Üretilen eserlerin kuruduktan sonra pişirilerek hazır hale getirileceğini, her ay bir okulun öğrencilerini alarak bu etkinliği sürdüreceklerini vurgulayan Ellibeş, sezon sonunda açacakları sergiyle finali yapacaklarını bildirdi.
     Sanat Galerisi Koordinatörü Dilek Perçin de projenin, her yıl gerçekleştirdikleri uluslararası seramik sempozyumuna duyarlılığı biraz daha artıracağına inandıklarını anlatarak, şehirlerdeki çocukların toprakla tanışarak, hobi ya da eğlence olarak nitelendirilen bu faaliyetin, bir sanat dalı olduğunu anlatmak istediklerini bildirdi.
     Bu okuldan çıkan tüm eserlerle dev bir sergi açmak istediklerini dile getiren Perçin, ''Çocuklarımıza birazcık sanatsal ruh aşılamak ana hedefimiz. Sınav, stres, gelecek, hedefler gibi ciddi sorumluluklarla çocukların omuzları düşmüşken, bir nebze olsun onları eğlendirmek, gençliğimizdeki 'çocukluk ruhu'na dönmesini istedik'' diye konuştu.
     Sanat Galerisi usta öğreticisi Meryem Cineviz ise çocukların duygu, düşünce dünyalarını çamura aktarabilecekleri ve geliştirebileceklerine inandıklarını söyledi.
     Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi'nde Cineviz'in seramik hakkında bilgi vererek başladığı eğitimde, ellerine kilden hamur ve hamuru şekillendirecek çeşitli materyaller verilen öğrenciler, çamurlu elleriyle ''hazine sandığı'', vazo, bardak ve çeşitli çiçeklerden soyut objelere, kaplumbağa, ördek, at ve denizatından oluşan değişik objeleri şekillendiriyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER