ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 17:44

Şerafettin Elçi'yi binlerce seveni uğurladı

Şerafettin Elçiyi binlerce seveni uğurladı


Ankara'da tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı, Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, memleketi Şırnak'ın Cizre ilçesinde toprağa verildi. Elçi’nin cenaze törenine, Mesut Barzani’nin kardeşi Sidat Barzani, KDP Genel Sekreteri Fadıl Mirani, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çok sayıda siyasetçi ve binlerce vatandaş katıldı. Ulu Cami'de kılınan cenaze namazının ardından Elçi, binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Elçi’nin Cenazesi saat 08.30 sıralarında özel bir uçakla Diyarbakır‘a getirildi. Diyarbakır'dan karayolu ile konvoy eşliğinde Cizre'ye getirilen Şerafettin Elçi'nin cenazesi, ilçe girişinde binlerce kişi tarafından karşılandı.

Sabah erken saatlerinden itibaren kepenklerini açmayan Cizreli vatandaşlar daha sonra Cizre ilçe girişinde ve Dörtyol kavşağında toplanmaya başladı. Elçi'nin cenazesi vasiyeti üzerine zaman zaman yaşanan izdihamla birlikte Seyidan Camisi'ne götürülüp burada yıkandı. Yıkanan cenaze daha sonra omuzlara alınarak cenaze namazının kılınması için yaklaşık 600 metre mesafedeki Ulu Cami'ye eller üzerinde taşınarak götürüldü.

Cizre'deki cenaze törenine, Mesut Barzani'nin kardeşi Sidat Barzani, Irak Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Fadıl Mirani bir heyetle katıldı. Törene BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yardımcısı Gültan Kışanak, Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu BDP ve bağımsız milletvekillerinin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Gülseren Onanç, İstanbul Milletvekili Levent Gök, İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, bölge il başkanları ve çok sayıda partili, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Elçi'nin damadı Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Mustafa Denizli, sivil toplum örgütü temsilcileri ile binlerce kişi katıldı.

İDİL CADDESİ'NDE LASTİKLER YAKILDI

Cenaze töreninde bir grup, Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Elçi'nin cenazesinin Cizre'ye getirilmesinin ardından ilçe merkezinde bir grup İdil Caddesi üzerinde ateş yakıp trafiğe kapatması üzerine polis tarafından gaz bombası ile müdahale edilerek dağıtıldı.

Elçi'nin cenazesi Ulu Cami'de kılınan cenaze namazının ardından vasiyeti üzerine amcası Seyit Abdulkadir Elçi'nin yanında toprağa verildi. Bu sırada camiden indirilen Abdullah Öcalan'ın posterinin de mezarlığa getirilerek burada açıldığı görüldü.

Şerafettin Elçi'nin cenaze törenine katılan Mesut Barzani'nin kardeşi Sidat Barzani, gazetecilere yaptığı açıklamada, Elçi'nin herkesi bir araya getiren yurtsever ve demokrat bir kişi olduğunu söyledi. Barzani, Elçi'nin babası Molla Mustafa Barzani ile arkadaş olduğunu ve son görevlerini yerine getirmek üzere cenazeye geldiklerini kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER