ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 01:39

Şerafettin Elçi vefat etti

Şerafettin Elçi vefat etti

KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, hayatını kaybetti.


Ankara'da bir süredir kanser tedavisi gören KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, Ankara Medicana Hastanesinde vefat etti.

Şerafettin Elçi, 2011 genel seçimlerinde Diyabakır'dan bağımsız milletvekili seçilip meclise girmişti. Elçi'nin, memleketi Şırnak'ın Cizre ilçesinde toprağa verileceği öğrenildi.

ELÇİ İÇİN MECLİS'TE TÖREN DÜZENLENECEK

Hastaneye gelen Ahmet Türk, Elçi için yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’de bir tören düzenleneceğini söyledi. Türk, törenin ardından Elçi’nin cenazesinin memleketi Şırnak’ın Cizre ilçesinde Perşembe günü defnedileceğini açıkladı.

Bir süredir Özel Ankara Medicana Hastanesi’nde tedavi gören KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Elçi akşam saatlerinde vefat etti. Vefat haberini alan Barış ve Demokrasi Partisi(BDP) Milletvekilleri; Sırrı Sakık, Pervin Buldan, Leyla Zana, Hasip Kaplan başta olmak üzere bir çok milletvekili hastaneye geldi.

Demokratik Toplum Kongresi(DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk de hastaneye gelenler arasındaydı. Türk hastane çıkışında yaptığı açıklamada, acılarının büyük olduğunu, Elçi’nin aklının duygularının önüne koyarak siyaset yaptığını söyledi. Cenaze ile ilgili de bilgi veren Türk; “Yarın saat 11.00’de TBMM’de cenaze töreni olacak. Perşembe günü Cizre’ye kendi memleketinde halkına göndereceğiz.” dedi. 

ŞERAFETTİN ELÇİ KİMDİR?

1938 yılında Cizre'de doğdu. Tarım ve mahalli işlerle uğraşan bir ailenin çocuğuydu. Cumhuriyet döneminden önce geniş arazileri olan aile, arazileri Suriye sınırları içinde kalınca ekonomik sıkıntıya girdi.

İlk ve ortaokulu Cizre'de, liseyi Mardin'de, Hukuk Fakültesi'ni ise 1955'te Ankara'da okudu. Diyarbakır'da avukatlık stajından sonra Cizre'de avukatlık yaptı. 12 Mart 1971 sonrasında Diyarbakır Cezaevi'nde 8 ay kaldı.

1977 genel seçimlerinde Adalet Partisi'nden Mardin Milletvekili seçildi.

1978 yılında 11'ler diye anılan grupla birlikte AP'den ayrılıp Bülent Ecevit liderliğindeki hükümete Bayındırlık Bakanı olarak katıldı. 12 Eylül 1980'den sonra beyanatları sebebiyle 30 ay cezaevinde kaldı. Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı'nı ardından 3 Ocak 1997 tarihinde Demokratik Kitle Partisi'ni kurdu.

Parti, Anayasa Mahkemesi tarafından programında yer alan bazı görüşler sebebiyle devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı bulunarak 26 Şubat 1999 tarihinde kapatıldı.

Elçi, uzun yıllardır sürdürdüğü yeni bir siyasi parti kurma arayışlarını, 19 Aralık 2006 tarihinde KADEP'i kurarak tamamladı.

12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçildi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER