ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 21:20

Şerafettin Elçi Havaalanı'na coşkulu açılış


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı’nın açılış törenine katıldı. Şırnaklılar Başbakan’ı, saatlerce 40 derecenin üzerindeki sıcakta bekledi.

Başbakan Erdoğan, Şırnak’a, yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu’ya birlikte katıldı. Törene, bölge illeri AK Parti milletvekillerinin yanı sıra BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Şırnak’ta havaalanı çalışmalarına başladıkları zaman kendilerine, ‘burada havaalanı yapılmaz, daha önce hep böyle yapıldı, temel atılıp gidildi’ denildiğini söyledi. Bakan Yıldırım, “120 milyon TL harcanarak yapıldı. Helal olsun Şırnak’a. İnsanın rahatı ve huzuru için ne yaparsak yeridir, layıktır. Şırnak’ta Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi bölünmüş yollarıyla havalimanıyla 80 yıllık hizmetlerin katını yaptık.” dedi.

Şırnaklıların alkışları eşliğinde konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan, halkın Ramazan’ını kutladı. Erdoğan, "Şerafettin Elçi Havalimanı'nı resmen açıyor, sizlere emanet ediyorum." dedi. Sadece havalimanının açılışını yapmadıklarını. bugün ayrıca başka hizmetlerin de toplu açılışını yaptıklarını anlatan Erdoğan, sağlıkta 14 ayrı yatırımı, eğitimde 53 okul, 568 derslik, yurt, fakülte binası ve çok amaçlı salonları bu törenle hizmete aldıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, “Şırnak'ın bir ihmal edilmişliği vardı. Söz verdik ve Şerafettin Elçi havalimanını yaptık, şu anda 3 bin metrelik pisti ile uluslararası uçuşlara hazır hala getirdik. TOKi tarafından yapılan 820 konut da sahiplerine teslim edilecek. Bugün yaklaşık 600 milyon liralık eseri Şırnak'a teslim ediyoruz.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, eğitimde Şırnak'a Cumhuriyet tarihinde yapılanların bir buçuk katını 10 ayda gerçekleştirdiklerini, sağlıkta önemli yatırımlar yaptıklarını, Şırnak'ı Van'a bağlayan yolu duble yol olarak inşa ettiklerini, Habur Sınır Kapısı'nda TIR parkını tamamladıklarını, Şırnak ve çevresini kalkındırmak için önemli projeler başlattıklarını dile getirdi. Erdoğan, Şırnak'a kurulan üniversite ile şehrin gelişiminin önünü açtıklarını söyledi. Özel sektör yatırımları ile de Şırnak'ı bölgenin öncelikli ili haline getirmek istediklerini, yatırımcının buraya çok daha rahat gidip gelme imkanı bulacağını söyleyen Erdoğan, "Bizim bu hizmetlerimiz, bu yatırımlarımız hiç hız kesmeden devam edecek. Şırnak tarihi eserleri, evliya türbeleri, tabii güzellikleri, sanayisi ile çok daha farklı noktada olacak. Şırnak'a ne yapıyorsak, bunu, vazifemiz olduğu için yapıyoruz. Şırnak'a ne yapılıyorsa, Şırnak'ın hakkı olduğu için yapılıyor. Bir devlet fakir bölgesine dahi yatırım yapıyorsa o devlet büyük devlettir." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER