ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 22:43

Sendikalardan kısa kısa


Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, 1 Mayıs'ın kavga, gürültüden uzak, işçinin sorunlarının dile getirildiği ve çözümlerin üretildiği bir gün olması gerektiğini bildirdi.

İnanç, yazılı açıklamasında, tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.
     Hak-İş'e yakışan bir şekilde, başta Karabük olmak üzere, kitlesel olarak da 81 ilde, 1 Mayıs'ı kutlayacaklarını ifade eden İnanç, şunları kaydetti:
     "Çalışma hayatında; taşeronluk, kayıt dışılık, örgütsüzlük, düşük ücret ve iş kazaları gibi sorunların yanında son zamanlarda akla hayale gelmedik bir sorunla daha mücadele ediyoruz. İşverenler iş yerlerinde sendikalı olan ve olmaya çalışan işçileri işten atarak, sektördeki diğer işverenlere özel ricalı fakslar çekerek bu işçilerin iş için kendilerine başvurmaları halinde işe almamalarını istiyorlar. Bu tutum ülkemizin büyük ve marka sahibi firmalarında gerçekleşiyor. Bu çağ dışı zihniyetlerin illegal bir yöntemde kullanarak işçilerin çalışma hakkını engel olmaya çalışmalarını kınıyoruz."
     Daha özgür, yaygın ve engelsiz bir örgütlenme, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı çalışma hakkına engel olunmadığı çalışma hayatı isteklerini yineleyen İnanç, "1 Mayıs, kavga, gürültüden uzak, işçinin sorunlarının dile getirildiği ve çözümlerin üretildiği bir gün olmalı" ifadesini kullandı.
    
Türk Harb-İş 1 Mayıs'ı kutladı
    
     Türk Harb-İş Sendikası Yönetim Kurulu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.
     Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, 1 Mayıs'ın, Türkiye'deki sendikalara birleşme ve bütünleşme çağrışımı yapması talebi yer aldı.
     Çalışanların, sendikal mücadelelerle kazanılmış haklarını koruma ve geliştirme, sendikasız milyonlarca çalışanı adalet mücadelesi etrafında kenetlenmek adına sorumluluğunun bulunduğu kaydedilen açıklama şöyle:
     "1 Mayıs, ülkemiz çalışanları ve örgütlü oldukları sendikalarda böyle bir bilinç oluştuğu takdirde, geleceğimiz adına umut doğacaktır. Unutulmamalıdır ki Türkiye, emeği ile geçinen milyonların ülkesidir. Çalışanın mutlu olmadığı bir ülkede, gelişmeden bahsetmek, barışı umut etmek hayalciliktir. Çalışanlara rağmen atılacak adımlar sonuçsuz kalacaktır. Türkiye'yi yönetenler geleceğe dair hedefleri ve umutlarını başta çalışanlar olmak üzere, milletin beklentilerine uygun şekilde revize etmelidir."
    
Şiddete uğrayan sağlık çalışanlarına ziyaret
    
     Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, hasta yakınları tarafından evde alıkonularak darbedilen İncesu Acil Yardım İstasyonunda görevli şoför Musa Abaz, acil tıp teknisyeni Gülsüm Külpınar ve Burçin Aykul'u Ankara Numune Hastanesinde ziyaret etti.
     Saldırının, sağlıkta şiddetin gerçekten vahim bir noktaya ulaştığını gözler önüne serdiğine işaret eden Memiş, bu işi yapanların cezalandırılma süreçlerinin hızlandırılması gerektiğini savundu.
     Olayın takipçisi olacaklarını bildiren Memiş, şiddetin önlenmesi için caydırıcı yasal tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER