ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 16:35

Sendikalardan kısa kısa


Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sağlık çalışanların güvenli bir ortamda çalışması için gerekli adımların bir an önce atılması gerektiğini bildirdi.
    
Kahveci, yazılı açıklamasında, her gün ülkenin farklı bir yerinden, sağlıkta şiddet haberleri geldiğini belirtti.
    
Son olarak Ağrı'da 7 aylık hamile bir doktorun, hasta yakını tarafından darbedilmesi ile işin çığırından çıktığını, sınırların zorlandığını savunan Kahveci, şunları kaydetti:
    
''Hamile bir doktorun bile şiddete uğraması sağlık çalışanlarının kendilerinin yanında ailelerinin de şiddet mağduru olduğunu gösteriyor. Sağlık çalışanları güvenli bir çalışma ortamı istiyor. Şiddeti önleme konusunda ilk yapılması gereken cezaların arttırılmasıdır. Cezaların caydırıcı olması için mutlaka TCK'da bir düzenleme yapılmalıdır. Sağlıkta şiddet sadece basit bir darp olmaktan çıkarılarak, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın sağlık hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suçlarının da cezası olmalı.''
    
     ''Vatandaşın açlık sınırı bin lirayı geçti''
    
     Bem-Bir-Sen Ar-Ge Birimi tarafından TÜİK verileri baz alınarak hazırlanan 2013 yılı Ocak ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamları açıklandı.
     Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz ay 990 lira 70 kuruş olarak gerçekleşen açlık sınırının, 2013 yılının Ocak ayında 24,76 lira artarak bin 15 lira 55 kuruş olarak belirlendiği bildirildi.
     Açıklamada, yılın ilk ayında yoksulluk rakamlarında da artış olduğu, 2012 Aralık ayında 2 bin 779 lira 97 kuruş olarak gerçekleşen yoksulluk sınırının, yeni yılın ilk ayında 28,12 liralık bir artışla 2 bin 808 lira 9 kuruş olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.
     Açıklamada ayrıca aralık ayı sıcaklık ortalamalarının mevsim normallerinin altında seyretmesinin etkisinin, ocak ayı taze sebze ve meyve fiyatlarına yansıdığı, bu artışın da açlık ve yoksulluk rakamlarını yükselttiği kaydedildi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER