ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 12:20

Şemdinli balında "çözüm süreci" bereketi


MESUT VAROL - Osmanlı İmparatorluğu döneminde sarayın vazgeçilmezi olan Şemdinli balı, çözüm süreciyle huzur ortamının sağlandığı bölgede, yüksek rakımlı yaylalarda yetişen yüzlerce bitki türünden elde ediliyor.
Uzun yıllar terör olayları ile gündeme gelen Hakkari'nin Şemdinli ilçesi, çözüm süreci kapsamında sağlanan huzur ortamı ile kabuğunu kırmak istiyor.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde sarayın bal ihtiyacını karşılayan Şemdinli, özellikle yüzlerce endemik bitki türünün yetiştiği yaylalardaki yasağın kalkmasıyla yeniden bal üretimine ağırlık verdi.
Silahların sustuğu bölgede ilkbahar döneminden itibaren binlerce metre yükseklikteki yaylalara kovanlarını bırakan arıcılar, son 30 yılın en verimli sezonunu geçirdi.
Geçen yıllara göre bu yıl gerek kalite gerekse verim açısından iyi bir sezon geçirdiklerini belirten Şemdinlili arıcılar, karakovan balını 130 liradan satışa sunduklarını belirtti.
Şemdinlili arıcılardan Azat Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arıcılığın ilçe ekonomisine büyük katkı sağladığını vurgulayarak, Şemdinli balına yurt içi ve yurt dışından yoğun talep olduğunu söyledi.
Yılmaz, terör olayları nedeniyle uzun yıllar çıkılamayan yaylalarda yetişen yüzlerce bitki türünden elde edilen balın birinci kalite olduğunu bildirerek, "Tamamen doğal ortamda ve bitki zenginliğinin bol olduğu yerlerde arıcılık yapıyoruz. Bu nedenle elde ettiğimiz bal çok sağlıklı. Birçok hastalığa da iyi geldiği herkesçe biliniyor. Birçok müşterimiz bu balı ilaç yerine kullanmaktadır. Özellikle mide rahatsızlığı, kemik gelişimi ve kansere çok iyi geliyor" dedi.
Şemdinli balının, Osmanlı döneminde sarayın kahvaltı sofrasını süslediğini anlatan Yılmaz, tarihi çok eskilere dayanan Şemdinli balının eski kalitesini ve ününü kazanması için çaba gösterdiklerini ifade etti.
Yılmaz, bu yılki bal üretiminde yaşanan artışın müşteri sayısını da artırdığına değinerek, şöyle konuştu:
"Önceki senelerde yaşanan çatışmalar nedeniyle kovanlarımızı istediğimiz yere bırakamıyor ve istediğimiz kalitede bal elde edemiyorduk. Bu yıl, önceki senelerde yasaklı olan yaylalara çıktık ve bizim için son derece verimli bir sezon oldu. Ayrıca batıdaki müşterilerimiz de buralara gelip bal alamıyordu. Ama bu yıl müşterilerimiz de buraya kadar gelip balın üretildiği mekanları görebiliyor. Barış süreciyle sağlanan huzur ortamının devam etmesi biz arıcıları çok memnun etti. İnşallah bu süreç hep böyle devam eder."
Yılmaz, karakovan, süzme ve petek olarak üç çeşit ürettikleri balın kilogram fiyatının, 80 ile 130 lira arasında değiştiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER