ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Eylül 2014 Pazartesi 15:59

Sele karşı cadde gibi yağmur gideri

Sele karşı cadde gibi yağmur gideri

Bursa Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliklerine bağlı olarak yaşanan su baskınlarının önüne geçmek için Demirtaş İsmetiye bölgesinin alt yapısını güçlendiriyor.


Bursa Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliklerine bağlı olarak yaşanan su baskınlarının önüne geçmek için Demirtaş İsmetiye bölgesinin alt yapısını güçlendiriyor. BUSKİ tarafından kanalizasyon hattı ile yağmur suyu hattı birbirinden ayrılırken, 10 metrekarelik yağmur suyu kanalı ile bölgedeki su baskınları artık tarih olacak.

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçirirken, şehrin altyapısını da sil baştan elden geçiren Büyükşehir Belediyesi, su baskınlarına karşı tedbir alıyor. BUSKİ kanalıyla hayata geçirilen çalışmalarla son 5 yılda 2 bin 650 kilometre içme suyu hattı, 1000 kilometrelik kanalizasyon hattı, 500 kilometre yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Yağmur suyu hatları ve kanalizasyon hatlarını ayırma çalışmalarının büyük kısmı tamamlandı. Sel riskinin yüksek olduğu Demirtaş İsmetiye bölgesi de, yenilenen yağmur suyu hattı ile su baskın tehlikesinde kurtarılıyor. Bölgedeki kanalizasyon hattı ile yağmur suyu hatları birbirinden ayrılırken, daha önce İsmetiye Deresi’ne akan kanalizasyon atıkları da merkezi arıtma sistemine dahil edildi. İmalat çalışmaları devam eden 10 metrekare kesitli yağmur suyu hattı ile sel ve su baskınlarının tamamen önüne geçilmiş olacak.

Bölgede devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha önce kanalizasyon atıklarının karıştığı derelerde ıslah çalışmalarının kesintisiz şekilde devam ettiğini ifade eden Başkan Altepe, “Artık derelerden sadece yağmur suyu akacak. Ova bölgesi olan Demirtaş ve İsmetiye’de şiddetli yağan her yağmurdan sonra su baskınları yaşanıyordu. Hem su baskınlarının önüne geçmek hem de derelere kanalizasyon akmasını önlemek için bölgedeki çalışmalar sürüyor. Yenilenen kanalizasyon hattı ile artık atıklar İsmetiye Deresi’ne değil, arıtma sistemine aktarılıyor. Yağmur suyu ise kanalizasyon sisteminden bağımsız olarak toplanacak. Bu sayede çalışmalar tamamlandığında bölgede su baskınları tarihe karışacak” diye konuştu.

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER