ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 16:18

Selçuklu yemek kitabına Nobel'inden ödül

Selçuklu yemek kitabına Nobelinden ödül


Uludağ Üniversitesi (UÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğretim görevlilerinin hazırladığı ‘1236-Selçuklu Mutfağı’ adlı yemek kitabı, yemek kitaplarının Nobel’i olarak kabul edilen “Gourmand Cookbok Awards-2012” yarışmasında “en iyi mutfak tarihi” kategorisinde “Gourmand Best Culinary History Cookbook” ödülüne layık görüldü.

    Kitap, UÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğretim görevlileri Dr. İ. İbrahim Öztahtalı ve Zeki Gürdal Karaoğlu’nun editörlüğünde Ömür Akkor tarafından hazırlandı. Kitap ayrıca, kendi kategorilerinde birinci olan 50 çalışma arasında yapılan genel değerlendirmede Meksika, Amerika, Fransa, İspanya’dan katılanlarla birlikte dünyanın en iyi ilk 5 yemek kitabı arasına girmeyi başardı.

    Dünyanın en saygın yemek kitabı yarışması olarak bilinen 'Gourmand Cookbok Awards-2012' organizasyonunda, 174 ülkeden yaklaşık 10 bin yemek kitabı, 50 ayrı kategoride ünlü gurmeler tarafından değerlendirmeye alındı. 1236-Selçuklu Mutfağı adlı minyatürlerle de desteklenen kitap, mutfak tarihi kategorisinde birinci olurken, yemek kitabı Nobel’i genel değerlendirmede ise finale kalan 5 kitaptan biri oldu.

    Rakiplerini geride bırakarak 'en iyi mutfak tarihi' ödülünü kazanan kitabın yazarı Ömür Akkor ve editörlerden Dr. İ. İbrahim Öztahtalı, 23 Şubat’ta Paris Kitap Fuarı’na giderek Louvre Müzesi’ndeki cam piramidin altında ödüllerini alacak. '1236-Selçuklu Mutfağı' kitabının da aralarında bulunduğu 5 kitaptan büyük ödüle layık görülecek kitap ise aynı törende açıklanacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER