ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 13:55

Selahaddin Eyyubi Üniversitesi kurulacak


Diyarbakır'da İhtiyat Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından Selahaddin Eyyubi Üniversitesi kurulacak. Üniversitede, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik ve mimarlık, ilahiyat ve sağlık bilimleri fakülteleri, sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleri enstitüleri, meslek yüksekokulu ve yerel diller enstitüsü kurulması planlanıyor.

6414 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı. Diyarbakır'da kurulması planlanan Selahaddin Eyyubi Üniversitesi'yle ilgili karar, 28 Mart 1983 tarihli ve 2809 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'na ek madde olarak eklendi. Diyarbakır’da İhtiyat Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Selahaddin Eyyubi Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulacağı belirtildi.

Üniversite, rektörlüğe bağlı olarak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Yerel Diller Enstitüsü'nden oluşacak.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER