ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 15:42

Şehit pilotun babası: Oğlumun mezarı ikinci evimiz oldu

Şehit pilotun babası: Oğlumun mezarı ikinci evimiz oldu


Türk askerî uçağının Suriye tarafından düşürülmesi sonucu şehit olan Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın ailesi buruk bir bayram yaşıyor.

Anne Zennure Ertan ile oğlunun Malatya Garnizon Şehitliği’ndeki mezarını ziyaret eden baba Ali Ertan, “Bizim bayramımız burada geçti. Her zaman o geliyordu bayramlaşmaya, iki yıldır da o gelmiyor, biz geliyoruz. Bayramlaşıp gidiyoruz. Her bayramda geliyoruz. Mecbur geleceğiz yani. Burası evimiz oldu. Ben her Cuma günleri de buradayım. Dün geldik önce temizliğini yaptık, bugün de bayramlaştık.” dedi. Acı olayı, şehit pilotun iki oğluna hâlâ söyleyemediklerini belirten Ertan, “Burak (7) ve Gökhan (1) isimli iki oğlu var. Onlara hâlâ öldüklerini söyleyemedik. Onları, mezarlık ziyaretlerine de getirmiyorum. Geçen gün Burak ‘Babam nerede?' diye sordu. Ben de ‘Oğlum uzaya gitti. Bir görev vardı, gitti. Ne zaman döneceği belli değil' dedim. Ne diyeyim başka.” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait RF-4E Fantom keşif uçağının 22 Haziran 2012’de Suriye tarafından ihtarsız düşürülmesiyle ilgili soruşturmada dosya, Malatya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tarafından, görevsizlik kararı verilerek Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderilmişti. Bu kararın ardından, Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından çağrıldığını belirten Ertan, kendisine soruşturmanın devam ettiği bilgisinin verildiğini söyledi. Kimlik tespitleri için DNA testi yapıldığını söyleyen Ertan, analiz sonuçlarının yakında belli olacağını bildirdi. Pilotların, uçak düşerken atladığından kesin emin olduğunu vurgulayan baba Ali Ertan, şöyle konuştu: “Uçağın düşüş sebebi tam belli değil. Ama şu kesin ki pilotlar atladıktan sonra ne olduysa oldu. Çünkü ben pilotların eşyalarını gördüm. Pilotlardan birinin fermuarları açılıyor, bir tanesinin botu çıkıyor.” Otopsi raporunun henüz kendilerine açıklanmadığını, ölüm nedeninin tam ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söyleyen Ertan, savcının kendilerine daha sonra sonuçları açıklamasını beklediklerini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER