ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 10:11

Şehit oğullarının hatıralarıyla yaşıyorlar


Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 2007 yılında terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda şehit olan Jandarma Üsteğmen Muhammed Ali Demir'in Adana'nın Pozantı ilçesindeki evinde bulunan odası ailesi tarafından şehidin hatıralarının yaşatıldığı bir müze haline getirildi.
     Demir'in annesi Adile ile babası Cumali Demir, oğullarını kaybettikten sonra ona ait odayı hiç bozmadı. Şehidin bebekliğinden bu yana kullandığı tüm eşyasını toplayan aile, odayı özel olarak dizayn etti.
     Oğullarının kullandığı tüm eşyayı orijinaline hiç dokunmadan saklayan aile, evde bulundukları vaktin büyük bölümünü de bu odada geçiriyor.
     Odanın varlığının kendisine huzur verdiğini anlatan anne Adile Demir, oğluna ait her şeyin gözlerinin önünde olmasının ayrı bir anlam taşıdığını kaydetti.
     Demir, oğlunun her an çıkıp gelecekmiş gibi odasını hazır tuttuklarını belirterek, şöyle devam etti:
     ''Biz istedik ki bizimle beraber yaşasın, her şeyi gözümüzün önünde olsun. Eşyasını gizlemeyelim, açtığımız zaman daha kötü olmayalım istedik. Devamlı bizimle beraber olsun, sanki gelecekmiş gibi hazır tutalım istedik. Sabah çıkıp akşam gelecek gibi. O fikirle kurduk bu odayı.''
     Başka bir yere gittiklerinde eve döner dönmez odaya girdiklerini anlatan Demir, ''Onun odası burası. Onu biz görüyoruz, konuşuyoruz gibi sanki burada'' dedi.
     Demir, odaya her girişinde oğlunun şehit olduğu sırada taktığı mavi kepi kokladığını anlatarak, ''Odaya her geldiğimde mavi kepini alır koklarım. 'Senin kokun benim içimde' derim'' diye konuştu.
     Baba Cumali Demir de odaya her girdiğinde oğlunun evine gitmiş gibi hissettiğini belirterek, orada vakit geçirmenin kendisine ayrı bir huzur verdiğini, bu nedenle eve gelince ilk olarak o odaya girdiğini kaydetti.
    
     -Şehidin telefon alarmı ile güne başlıyorlar-
    
     Anne Adile Demir, oğlunu toprağa verdikten sonra kişisel eşyasının eve geldiğini belirterek, çantaların içinde bulunan bir telefonun ayrı bir anlamı olduğunu kaydetti.
     Oğlunun her sabah güne telefonunun Harbiye Marşı çalan alarmı ile başladığını anlatan Demir, şöyle devam etti:
     ''Oğlumu defnettikten sonra eşyası eve geldi. Telefon çantasındaydı, ben de çantanın önüne oturmuştum. Telefon sabah yine aynı saatte çaldı ve ben de kendisi geldi zannettim. Kendi geldi yanımda telefonu çalıyor sandım.''
     Baba Cumali Demir de oğlunun telefon alarmının her sabah yine 08.25'te çalmaya devam ettiğini belirterek, ''Alarm çaldığında oğlum yatıyor da sanki kalkacak gibi hissediyorum'' dedi.
    
     -''Şehit Jandarma Evi'' tabelası -
    
     Şehit Jandarma Üsteğmen Muhammed Ali Demir'in odasının müze haline getirilerek, korunduğu bilgisi üzerine Adana İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri evi ziyaret etti.
     Odayı gezerek, aile ile görüşen Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Murat Koç, ''Şehit Jandarma Evleri Projesi'' kapsamında eve ''Şehit Jandarma Evi'' tabelasını astı.
     Bu arada, orijinaline uygun olarak korunan ve bir müze şekline dönüştürülen şehitlere ait odaların proje kapsamında ziyaret edildiği ve bu evlere ''Şehit Jandarma Evi'' tabelası asıldığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER