ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 14:13

Şehit babası: Başbakan'a kına göndereceğim

Şehit babası: Başbakana kına göndereceğim

Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Mehmet Gencer'le ilgili hakaret davasının 2. duruşması Kırıkkale Adliyesi'nde görüldü


Başbakan Erdoğan'ın mahkemeye verdiği şehit babası ve eski Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Mehmet Gencer'le ilgili hakaret davasının 2. duruşması Kırıkkale Adliyesi'nde görüldü. Duruşma sonrası Başbakan’a kına alıp göndereceğini ifade eden Gencer, "Askere gidenlere kına yakarlar, damatlara kına yakarlar, çok sevinçli olduğumuz günlerde kına yakarız. Bizim adetimizidir. Sayın Başbakan şehit babasına dava açtığı için herhalde sevinçlidir diye düşünüyorum. Bundan dolayı da bir kilo kına alıp göndereceğim, siz basın mensuplarını da davet edeceğim. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Kasım 2013 tarihinde Diyarbakır’da Şivan Perwer ile yaptığı kucaklaşmanın ardından basın açıklaması yapan şehit babası ve eski Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Mehmet Gencer tepkisini dile getirmişti. Başbakan'ın, kendisine hakaret gerekçesi ile mahkemeye verdiği Gencer ile ilgili hakaret davasının 2. duruşması Kırıkkale Adliyesi'nde gerçekleşti. Gencer’in avukatı Yavuz Kuzucu’nun, Başbakan Erdoğan’ın Kırıkkale’de davaya katılması talebi üzerine duruşma ertelendi. Mahkeme, Başbakan Erdoğan’ın davacı olup olmadığının kendisine sorulması yönünde karar verilmesi üzerine 9 Ekim 2014 tarihine ertelendi.

Adliye çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan şehit babası Mehmet Gencer, mahkemenin, Başbakan’ın davacı olup olmadığının kendisine sorulması yönünde ifadesinin alınmasına karar verdiğini belirterek, "Gelen cevaba göre de mahkeme devam edecek. Ben buradan bir şey söylemek istiyorum. Şehit babasına hakaret etmediğim halde hakaret etti diye dava açan Sayın Başbakan'ın Türk bayrağı indirilirken sesi çıkmıyor, o bayrak Türk milletinin ve ordusunun namusu, şerefi ve onurudur. Bizler burada çok üzgünüz." ifadelerinde bulundu.

Gencer, sözlerine şöyle devam etti: "Ne verirseniz verin PKK durmayacaktır. PKK istediğini alana kadar kesinlikle ama kesinlikle durmayacaktır. PKK silahlarını bırakıp çıkıp gidecekti, ne oldu? Sayın Başbakan’ın ifadesi ile sadece yüzde 15’i yurt dışına çıktı. PKK silah kesinlikle bırakmayacaktır, ta ki istediklerini elde edinceye kadar. Ben çok üzülüyorum, çok utanıyorum. Aslında utanması gereken ben değilim. Ülkeyi yönetenler biraz düşünsün, 12 bin şehidin kanı var toprakta. Barış yapacağız diyorlar, kimle yapacaklar, ne vererek, neyin karşılığı barış yapacaklar bilemiyorum. Meclis'e gönderilen 6 maddelik yasa teklifi bölünmenin ilk yasal dayanağıdır."

Çözüm sürecine de değinen Gencer, şunları söyledi: "O kadar ilginç şeyler oluyor ki çocuklar kaçırılıyor, Sayın Başbakan çocukları getirin diye BDP’ye sesleniyor. Yoksa B ve C planımız var diyor. Selahattin Demirtaş da diyor ki senin B planın gidip Apo’ya yalvarmak, C planın da gidip tekrar Apo’ya yalvarmaktır diyor, Sayın Başbakan’ın sesi çıkmıyor. Sayın Başbakan '77 milyon insanın Cumhurbaşkanı olacağım' diyor. 'Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır' diyor. Yaptıklarına bakıyoruz, Sayın Başbakan 'bu halkın yüzde 50’sini evlerinde zor tutuyorum' diyor. Yüzde 50 olarak halkı bölüyor. Onlar ve biz diyerek halkı bölüyor."

Gencer, Emniyet Teşkilatı'ndaki tayinleri eleştirdiği açıklamasında şunları dile getirdi: "Kahraman polislerim diyor, birer maaş ikramiye veriyor, aynı polisleri bugün darmadağın ediyor. Ben bunları söyledim diye suçlu mu olacağım? Rahatsızlığımı bir vatandaş olarak söyledim diye suçlu mu olacağım. Bunlar hakaret mi kabul edilecek. PKK ile kucaklaştığı zaman Sayın Başbakan onların seviyesine iniyorsun, niye kucaklaşıyorsun dediğim zaman hakaret kabul edilip de dava mı açılacak. Bunlar çok üzücü şeyler. Ulusal basın bir gün televizyonlarında bize yer versin. İsteyen de gelsin şu açılım denen zırvayı da bir konuşalım. Başbakan’ın görevlendireceği insanlar gelsin tartışalım. Neymiş bu açılım bir bakalım halkımız bir öğrensin."

Mehmet Gencer, ülkenin bir iç savaşa doğru gittiğini savunarak, "Korkuyorum, çünkü ülkemiz iç savaşa doğru adım adım gidiyor çünkü büyük Ortadoğu projesi işlemektedir. Libya, Tunus, Mısır, Irak ve Suriye ortadadır. İnşallah olmaz, inşallah ben yanılıyorumdur. Askerler, polisler hepsi bizim çocuklarımız, bu milletin çocukları. O Türk bayrağı oradan inerken seyreden, havaya ateş eden askerlere de buradan söyleyecek söz bulamıyorum. O bayrak benim namusum. Yazık oluyor." şeklinde sözlerini tamamladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER